ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2013 Pazar 15:21

Avrupa Birliği Motorola’yı patentini kötüye kullanmakla suçluyor


Brüksel merkezli AB Rekabet Komisyonu Google’ın yan şirketi Motorola’yı patentini kötüye kullanmakla suçluyor.

Komisyon, Apple ve Google arasındaki patent davasında Apple’ın lehine karar vermişti. Motorola’nın patentini rekabet yasalarına uymaksızın iPhone üreticisine karşı kullandığı iddia ediliyor. Apple, GPRS sisteminin çekirdek teknolojisi ile ilgili olan patentte bu teknolojiyi kullanan cihazların Almanya’da açtığı davayı kazanarak satışının yasaklanmasını sağlamıştı. Komisyon bu tür satış yasaklarının hukuka aykırı olduğunu savunuyor.

FRAND Anlaşması’na göre bu tür temel endüstri standartlarındaki kullanım hakları ayrımcılık yapılmadan uygun fiyat karşılığında teknoloji şirketlerine sağlanması gerekiyor. Brüksel’den gelen açıklamaya göre Motorola GPRS çekirdek teknolojisi kullanımı için ilk önce onay verdi ama daha sonra Apple’ı Almanya’da mahkemeye vererek rekabetin önüne geçti. Motorola’nın en kısa zamanda kendi görüşünü bildirmesi gerekiyor. Rekabet yasaları dışında hareket ettiği sonucuna varılırsa Motorola cirosunun yüzde 10’nuna tekabül eden para cezasına çarptırılacak.

2012 istatistiklerine göre pazarda Samsung yüzde 22, Nokia yüzde 19, Apple ise yüzde 7,5 paya sahip. Motorola pazarın sadece yüzde 1,9’una hitap ediyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER