ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2014 Çarşamba 16:56

Avro bölgesinde enflasyon

Avro bölgesinde enflasyon

Avro bölgesinde yıllık enflasyon ekim ayındaki yüzde 0,4 seviyesinden gerileyerek kasım ayında yüzde 0,3 oldu.


Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, 18 üyeli Avro bölgesinde 2014 yılı kasım ayında yıllık enflasyon yüzde 0,3 oldu. Geçen yılın aynı döneminde yüzde 0,9 olan yıllık enflasyon, bu yılın ekim ayında yüzde 0,4 seviyesindeydi. Bölgede kasım ayında aylık enflasyon yüzde 0,2 geriledi. Avro bölgesinde kasım ayı çekirdek enflasyon ise yıllık yüzde 0,7 arttı.

Kasımda yıllık enflasyon 28 üyeli Avrupa Birliği'nde (AB) ise yüzde 0,4 ölçüldü. Bir önceki ay bu oran yüzde 0,5 iken, geçen yılın aynı döneminde ise yüzde 1 düzeyindeydi.

Yıllık enflasyon kasım ayında geçen aya kıyasla 16 ülkede düştü, 5 ülkede değişmedi ve 6 ülkede artış gösterdi. Söz konusu dönemde, negatif yıllık enflasyon oranında ilk sırada yüzde 1,9'la Bulgaristan geldi. Bulgaristan'ı yüzde 1,2 ile Yunanistan, yüzde 0,5'le İspanya ve yüzde 0,3 ile de Polonya izledi.

En yüksek yıllık enflasyon ise yüzde 1,5 ile Romanya ve Avusturya'da kaydedildi. Bu ülkeleri yüzde 1,1 ile Finlandiya takip etti.

AB'nin lokomotif ülkesi Almanya'da kasım ayında yıllık enflasyon yüzde 0,5 ölçüldü.

Avro bölgesinde yıllık enflasyonu yukarı yönlü etkileyen en büyük faktörler "restoranlar, kiralar ve tütün" olurken, aşağı yönlü etkileyen en büyük faktörler ise "ulaşımda kullanılan yakıtlar ve telekomünikasyon" olarak belirlendi.

Öte yandan, açıklanan enflasyon rakamları Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) fiyat istikrarını sağlamak için hedeflediği yüzde 2 seviyesinin oldukça altında gerçekleşti.

Avro bölgesinde enflasyonun düşük seyrinin devam etmesi, bölgede deflasyon riskinin oluşabileceği yönündeki endişeleri artırıyor.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER