ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 12:25

Avro Bölgesi'nde deflasyon riski beklenmiyor


ING Group Avro Bölgesi Başekonomisti Peter Vanden-Houte, Avro Bölgesi'nde düşük enflasyon oranlarından kaynaklanan deflasyon riskine ilişkin "Enflasyon gerçekten oldukça düşük ve ECB deflasyonist baskılardan korkuyor. Hatta aynı zamanda enflasyon en düşük seviyeye ulaşmış gibi gözüküyor. Şu an için ağırlıklı olarak enflasyonu aşağı iten faktör ise enerji fiyatlarıdır" dedi.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, 18 üyeli Avro bölgesinde yıllık enflasyon 2014 yılı ocak ayında, yüzde 0,8 artış gösterdi. Bölgenin ocak ayı enflasyonu ise yüzde 1,1 azaldı.
28 üyeli AB'de ise yıllık enflasyon 2014 yılı ocak ayında yüzde 0,9 olarak gerçekleşirken, ocak ayı enflasyonu ise yüzde 0,9 azaldı.

Bölgede son aylardaki düşük enflasyon, büyümeyi yavaşlatabilecek bir deflasyon riski endişelerini de beraberinde getirdi. Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Vanden-Houte, bölgede enflasyonun en düşük seviyeye ulaşmış olabileceğini ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) deflasyonist baskılardan korktuğunu anlattı.
Şu an için ağırlıklı olarak enflasyonu aşağı iten faktörün enerji fiyatları olduğunu dile getiren Vanden-Houte, "Bu oldukça iyi bir şey, çünkü Avrupa'da enerji çoğunlukla ithal ediliyor. Dolayısıyla düşük enerji fiyatları hanehalkına yurtiçinde üretilen mal ve hizmetler için daha fazla satın alma gücü veriyor. Yani ECB bundan endişe duymuyor" dedi.
Açıklanan verilerin ECB'nin 6 Mart Perşembe günkü toplantısında ECB Başkanı Mario Draghi'nin alacağı kararlara etki edip etmeyeceğine ilişkin soruyu yanıtlayan Vanden-Houte, şöyle devam etti:

"Mario Draghi denflasyonu geniş tabanlı fiyat düşüşleri olarak tanımlıyor. Hassasiyet göstergelerinin hala toparlanmanın devamına işaret ettiği gerçeği göz önüne alındığında, ECB muhtemelen bekle ve gör uygulamasına gidecektir. Eğer Avro beklenmedik şekilde güçlenir ya da ekonomi gelişmekte olan piyasalardaki karışıklık sebebiyle yavaşlarsa, yeni bir faiz indirimi negatif mevduat oranıyla birlikte muhtemeldir. Fakat bir süre için ECB, muhtemelen statüko tercihini kullanacaktır."
Commerzbank Kıdemli Döviz Stratejisti Peter Kinsella ise, şu an Avro Bölgesi'nde uzun süreli deflasyon riski görmediklerini ancak, kısa süreli düşük enflasyonun daha muhtemel gözüktüğünü belirterek, ECB'nin mart ayı toplantısında faiz oranlarını bir kez daha düşürebileceğini, aynı zamanda olumsuz mevduat oranları uygulayabileceğini de sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER