ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2014 Pazartesi 20:50

Avro Bölgesi Yunanistan'a yeni paketi sonbaharda gündemine alacak


Avro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, Yunanistan'a yeni kurtarma paketini sonbaharda görüşebileceklerini söyledi.

Avro Bölgesi maliye bakanları toplantısına katılan Dijsselbloem, basına yaptığı açıklamada, "Gerekiyorsa Yunanistan'a muhtemel bir yeni program yazdan sonra ele alabiliriz" dedi.

Dijsselbloem, "Eğer mevcut program uygulanırsa yeni kredi dilimleri Mayıs gibi serbest bırakılır ve bu da Yunanistan'ı Ağustos sonuna kadar götürür" ifadesini kullandı.

Jeroen Dijsselbloem, AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu yetkililerinden oluşan Troyka heyetinin bu hafta içinde gözden geçirme için Atina'ya döneceğini bildirdi. Yunan hükümetinin taahhüt ettiği reformları yerine getirmemesi nedeniyle Troyka ile görüşmeler en az 2 aydır askıdaydı.

Uluslararsı kreditörlerin taleplerine karşı çıkan ve son kamuoyu yoklamalarında ilk sırada görünen aşırı sol Syriza partisinin Mayıs ayındaki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde zafer kazanma ihtimali karşısında Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, acilen yeni bir paket için AB'ye baskı yapıyordu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER