ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Kasım 2012 Perşembe 03:25

AVM'ler 498 lira ciro yaptı


Alışveriş Merkezleri'nin (AVM) metrekare ciroları Eylül ayında önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21 artışla 498 lira oldu.

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından oluşturulan Alışveriş Merkezleri (AVM) Endeksi'nin Eylül ayı sonuçları açıklandı.

Yapılan açıklamaya göre, AVM Ciro Endeksi, Eylül ayında 2011 yılının aynı ayıyla karşılaştırıldığında yüzde 21 oranında artarak 131 puana ulaştı, üçüncü çeyrekte ise önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22 oranında arttı.

Türkiye genelindeki AVM'lerin geçen yıl Eylül ayında 413 lira olan metrekare ciroları, 2012 yılının aynı ayında yüzde 21 artarak 498 liraya yükseldi.

Önceki yılın aynı ayına göre, Eylül ayında cirolar metrekare bazında İstanbul'da 464 liradan 580 liraya, Anadolu'da ise 379 liradan 443 liraya ulaştı.

Ciro endeksine kategoriler bazında bakıldığında ise, önceki yıl ile kıyaslandığında 2012 yılının Eylül ayında ayakkabı ve çanta ciroları yüzde 26, giyim ve aksesuar ciroları yüzde 26, hipermarket ciroları yüzde 19, yiyecek-içecek alanlarının ciroları yüzde 18, teknoloji ve elektrikli eşyalar ciroları yüzde 14 ve diğer mağazaların cirolarında ise yüzde 16 oranında artış kaydedildi.

Ziyaret Sayısı Endeksi değeri ise 2011 yılı Eylül ayına göre sabit kalarak 95 puan olarak gerçekleşti.
    
''AVM sektöründe büyüme devam ediyor''
    
Açıklamada, verilere ilişkin değerlendirmesine yer verilen AYD Başkanı Hakan Kodal, AVM sektöründe büyümenin devam ettiğini ve özellikle 3. çeyrekteki artışın oldukça iyi olduğunu belirtti.

Geçen yıla göre bayramın Eylül ayından Ağustos ayına kaymasına rağmen Eylül ayında gerçekleşen yüzde 21'lik artışın iyi bir skor olduğunu vurgulayan Kodal, giyim ve aksesuarlarda yüzde 26'lık artışın beklentilerinin paralelinde geldiğini, hipermarket harcamalarındaki yüzde 19'luk artışın ise sürpriz olduğunu, bunun da ailelerin okul alışverişinin bir kısmını hipermarketlerden yaptığını gösterdiğini kaydetti.

Kodal, ''Bu artışlar ile yıllık ciro hedefimizi rahatlıkla aşarak 50 milyarın üzerine çıkacağımızı düşünüyorum'' öngörüsünü de dile getirdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER