ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 18:27

Avealabs, yeni girişimcilerini bekliyor

Avealabs, yeni girişimcilerini bekliyor


Mobil operatör Avea’nın bünyesinde bulunan Avealabs Kuluçka Merkezi, kapılarını yeni girişimcilere açıyor. 2011’de hayata geçen, ilk mezunlarını 2013 Haziran ayında veren merkez, bilişim şirketi açmayı veya büyümeyi planlayanlara yardım ediyor.


Eğitim için başvurular 15 Temmuz’a dek online yapılacak, ardından alımlar yapılacak. Avealabs‘ın girişimcileri, öğrenimleri esnasında Avea’nın internet ve intranet sistemlerini kullanmanın yanı sıra laboratuvarlarından yararlanacak. İlave olarak teknik ve ticari mentörlük uygulamalarından faydalanacak. Başarılarına uyumlu olarak 6-18 ay kuluçka merkezine devam edip Avea ile ortak projeleri hayata geçirecek.


Merkeze alınan ilk grupta bulunan Linxa, Intellica, Havooz, Bayt ve Crenno şirketleri 18 ay toplam 9 projeye eğildi. Genç girişimci şirketlerden Havooz; Google, Amazon ve Facebook gibi firmaların kullandığı Hadoop tabanlı büyük çaplı tekniği, Türkiye'de ilk defa yerli kaynak kullanarak ortaya koydu. Intellica ise ‘Complex Event Processing’ platformu ile kampanya yönetimini etkin bir hale getirdi. Linxa da uygulaması ile uluslararası trafik rotalama ürünlerinin optimizasyonuna olanak tanıdı.

İnovasyon ve girişimciliği önemli kavramlar olarak gördüklerini aktaran Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin şunları ifade etti:

“Avea Kuluçka Merkezi’ni kurduk çünkü yeni nesil girişimcilik ekonominin oksijeni, dinamik girişimcinin ise ekonominin motoru olduğuna kanaat getiriyoruz. Bu noktada yapılması gereken ise bize göre bilgi teknolojilerine katkı sunmak ve geliştirmek. Türkiye’ye değer yaratmak misyonu ile hareket eden Avealabs Kuluçka Merkezi‘nde, yeni nesil girişimciliğin kaynağı olarak hem inovasyonu hem de girişimciliği aynı çatı altında buluşturuyoruz. Bu noktada Türkiye'nin en dinamik operatörü olarak biz de bu amaca hizmet ediyoruz. Çünkü inovasyon ve girişimcilik Avea'nın genlerinde var. Türkiye’nin ilk ve tek lisanslı Ar-Ge Merkezi bünyesinde yer alan Avealabs’te faaliyet yürüten merkezimizde teknoloji tabanlı yeni işletmelerle işini yeni kurmuş ve büyümekten yana olan öğrenci ve girişimcileri teşvik ediyor, onlara fikir ve projelerini hayata geçirecekleri bir ortam sunuyoruz. İlk dönem mezunlarımızın geliştirdiği uygulamalardan bazılarını, girişimci şirketlerimizle yaptığımız iş ortaklıkları kapsamında Avea altyapısında da kullanmaya başladık. Kuluçka merkezimizin ikinci döneminde tıpkı ilk döneminde olduğu gibi alanında ilklere imza atacak pek çok proje geliştirilecek.”

Avealabs’tan yeni döneminde yer alacak adaylar. 15 Temmuz’a dek www.avealabs.com adresindeki başvuru formunu doldurarak başvuru yapabilecek.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER