ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 21:20

AÜ öğrencileri otomobiller için otomatik kapı projesi geliştirdi

AÜ öğrencileri otomobiller için otomatik kapı projesi geliştirdi


Atatürk Üniversitesi (AÜ) Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri, binek ve arazi araçlarında kullanılabilecek otomatik kapı projesi geliştirdi.

Prof. Dr. Mehmet Gavgalı ve Prof. Dr. Kenan Yakut'un danışmanlığını yaptığı otomatik kapı projesini 4. sınıf öğrenci gerçekleştirdi. Geliştirdikleri proje hakkında bilgi veren Prof. Dr. Gavgalı, "Sistem açılmak istenen kapının düğmesine dokunulmasıyla devreye giriyor. Otomobillerde çocukların kapıyı kapatmasında yaşadığı zorluktan dolayı otomatik kapanma mekanizması da mevcut. Aracın hidrolik sistemine müdahale edilmeden elektrik üzerinden çalışan sistem aracın kendi elektrik aksamına da zarar vermiyor." dedi.

Prof. Dr. Gavgalı, vatandaşların otomobillere olan tutkusundan dolayı bu sektörde bir proje yapmak istediklerini belirterek, “Bilindiği üzere otomobil sektörü oldukça hızlı bir şekilde gelişmekte ve milyonlarca dolarlık yatırımlar yapılmakta. Durum bu olunca bizde farklı bir şeyler yapma arayışına girdik. Elleri dolu bir kişinin bagajının açılması, küçük çocuğu olan ve sürgülü kapının da olmasından ötürü van tüpü araçları konu aldık. Öğrencilerimizin de büyük katkılarıyla bu projeyi hazırladık. Sistemimizle binek araçlar, arazi araçları gibi seçeneklere de uygulanması mümkün.” diye konuştu.

Projeyi yürüten öğrencilerden Furkan Baltacıoğlu sistemde; elektrik motorlu pistonlar, elektro mıknatıs ilkesiyle çalışan kilit tahrikleri, beyin, uzaktan kumanda ve elektrik motorları kullanıldığını söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER