ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2013 Salı 17:50

ATSO'da son toplantı yapıldı


Antalya’da iş dünyasını çatısı altında toplayan, şehrin en büyük sivil toplum örgütü, 9 Şubat 2013 Cumartesi günü seçime gidecek. 22 bin üyeli Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ATSO) 120 ile 125 kişiden oluşacak meclis üyeleri seçilecek. Meclis üyeleri de 4 yıl boyunca ATSO’da yer alacak 11 kişilik yönetim kurulunu belirleyecek. Henüz ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, dışında adaylığını açıklamış bir isim bulunmuyor. Kulislerde bir ya da 2 kişinin ismi öne çıkıyor, ancak onların da resmi bir adaylık açıklaması yok.

Avrupa Topluluğu’nda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması (NACE) denilen yeni düzenleme Türkiye’ye bu alanda uluslararası bir standart getiriyor. Yeni sistemde elmalar elmalarla, armutlar da armutlarla yer alıyor. İş dünyasının buna çok fazlaca itiraz etmemesi de düzenlemenin gerekliliğinin genel bir kabul gördüğüne işaret ediyor. İşte bu yeni sistem, seçimler öncesinde ATSO’da kafa karışıklığına sebep oluyor. Çünkü firmalar yıllarca faaliyet gösterdikleri meslek grubunun kodu yerine başka bir kod altında yer alabiliyor. Bunun nedeni de birden fazla alanda faaliyet gösteren firmanın en çok gelir elde ettiği grubun kodu altında sisteme dahil edilmesi.

Dün yapılan son ATSO Meclisi toplantısı bu gerginliğin gölgesinde geçti. Kulislerde aday olacağı konuşulan ATSO Meclis Başkanı Ali Rıza Akıncı, NACE sistemi sebebiyle farklı bir kod altında gruplandığını, bu nedenle de meclise giremeyeceğini, sonucunda da ATSO Yönetim Kurulu Başkanlığı’na aday olamayacağını kendi üslubunca anlatmaya çalıştı. Akıncı, bu durumun müsebbibi olarak da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından NACE sistemini kurmakla görevlendirilen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni (TOBB) ve ATSO yönetimini gösterdi.

    ATSO Başkanı Çetin Osman Budak ise NACE sisteminin başlangıcından bugüne kadar izlenen süreç hakkında bilgi verdi ve iddiaları kabul etmedi. NACE’ye 21 Şubat 2011’de geçildiğini dile getiren Budak, aradan geçen 2 yılda neden konuşulmadığını sordu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER