ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Kasım 2012 Pazartesi 17:24

ATO Başkanı'ndan açıklama


Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, Merkez Bankası Erdem Başçı'nın bu yıl ölçülü faiz indiriminin gündeme gelebileceğine ilişkin açıklamaları ile ilgili olarak, ''Eylül ayındaki kararı (faiz indirimi) bir başlangıç olarak kabul ediyoruz. Devamının gelmesi yatırımcı için sevindirici bir haber'' dedi.
    
Başçı'nın yakın gelecekte faiz indirimi yapılabileceğine yönelik açıklamalarına destek veren Bezci, Eylül ayında Merkez Bankası'nın piyasalara kulak vererek faiz oranlarında indirim yapmasını o tarihte olumlu bulduklarını dile getirdi.
    
Faiz indirimi kararlarının devamını beklediklerini ifade eden Bezci, ''Eylül ayındaki 1,5 puanlık indirim, piyasaların kısmen canlanmasına olanak sağladı. Özel sektörün piyasalarda aktif rol alabilmesi için faiz bandının kademeli de olsa en az 3 puan daha aşağıya çekilmesi gerektiğini düşünüyorum'' diye konuştu.

''İndirim sinyali olumlu''
    
Eylül ayındaki kararı bir başlangıç olarak kabul ettiklerini, devamının gelmesinin yatırımcı için sevindirici bir haber olduğunu anlatan Bezci, piyasaların can damarını oluşturan özel sektörün daha fazlasına ihtiyacı olduğunu belirtti.
    
Özel sektörün hareket ve refleks kabiliyetini geliştirebilmesi için faiz oranlarında iyileştirmeye gidilmesi gerektiğini her platformda dile getirdiklerine dikkati çeken Bezci, şunları söyledi:
    
''Merkez Bankası yetkilileri de buna kulak tıkamadıklarını göstererek 'indirimlere devam' sinyali verdiler. Bunu olumlu bir gelişme olarak görsek de devamının gelmesi gerekir. Yüzde 10'luk gecelik (borç verme) faiz oranının aşağılara çekilmesi piyasaları oldukça hareketlendirir. Umut ediyoruz ki Merkez Bankası'nın faiz politikası bu yönde devam eder ve kademeli de olsa süreç içerisinde piyasaların arzu ettiği seviyelere iner.''
    
''Bankalar bu sinyale kulak vermeli''
    
Merkez Bankası'nın faiz indirimi sinyaline bankaların da kulak vermesi gerektiğini belirten Bezci, indirimin piyasalarda hissedilebilmesi için bankaların da bir an önce kredi maliyetlerini aşağı çekmeleri gerektiğini kaydetti.
    
Eylül ayındaki indirimin ardından bankaların fonlama maliyetinin azalarak ellerinin rahatladığını ifade eden Bezci, ''Bu rahatlamanın özel sektöre de yansıması için bankaların ellerini çabuk tutmaları gerekir. Özel sektörün güçlenmesi demek piyasaların güçlenmesi demektir. Piyasaların güçlenmesi ise Türkiye'nin güçlenmesi demektir. Bu manada Türkiye'nin güçlü bir ekonomiye sahip olması için özel sektörün sağlıklı büyümesini sağlamalıyız'' dedi.
    
Bezci, ekonomik akışı elinde tutan bankaların ülke ekonomisinin büyümesinde önemli sorumlulukları olduğunu düşündüğünü ve bu sorumlulukları yerine getirmenin tam zamanı olduğunu sözlerine ekledi.
    
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER