ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Aralık 2013 Pazar 13:50

Atatürk'ün başlattığı havacılığa, Eskişehir sahip çıktı


Atatürk'ün 1937'de ziyaret ettiği Eskişehir'de kurulu Tayyare Fabrikası'nda dile getirdiği ''İstikbal Göklerdedir'' sözüne sahip çıkan kentteki sanayiciler ve KOBİ'ler kurdukları havacılık sanayi tesisleriyle sektörde söz sahibi oluyor.
Eskişehir, Hava Kuvvetleri Komutanlığı 1'inci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı ve TUSAŞ Motor Sanayii AŞ'nin (TEI) ardından kurulan özel sektör yatırımlarıyla adeta havacılık ve savunma sanayi alanında Türkiye'nin üssü konumuna geldi.
Kentin havacılık tarihi, cumhuriyetin ilanından sonra 1'inci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı, Türk Hava Kurumu'nun (THK) İnönü ilçesinde Eğitim Merkezi'ni hayata geçirmesiyle başladı. Eskişehir'deki sanayiciler, Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu'nun kurulmasının da etkisiyle havacılık sektörüne ilgi göstermeye başladı. 1'inci Hava İkmal Bakım Merkezi'nde yetişenler kentteki havacılığın ilerlemesinde yoğun katkı sağladı.
TEI'nin 1985 yılında faaliyete geçmesiyle ardı ardına kurulan havacılık ve savunma sanayi firmaları, Eskişehir'i havacılık sanayinin adeta merkezi konumuna getirdi. Uluslararası sertifika, onay ve uygunluk belgeleri almaya hak kazanan firmalar, ''Sikorsky, Pratt & Whitney ve Lockheed Martin'' gibi dünyanın önde gelen havacılık firmalarına üretim yapıyor.
Kentte 2000 yılında havacılık sanayi konusunda üretim yapan firmaların toplam ihracatları 55 milyon dolar iken, 2012 yılı sonunda bu rakam 300 milyon dolara ulaştı. Eskişehir'de havacılık sanayisi, Hava İkmal Bakım Merkezi dahil yaklaşık 3 bin kişiye istihdam sağlıyor. Cumhuriyetin 100. yılında kentte gerçekleştirilecek havacılık sanayi ihracatının 1 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor.
Eskişehir Havacılık ve Savunma Sanayi Endüstri Bölgesi'nin kurulmasına yönelik çalışmalar başlat. Bu amaçla Eskişehir-Ankara karayolu üzerinde Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'ne ait toplam 5,1 milyon metrekarelik bir alan havacılık yatırımları için tahsis edildi.

-"OSB'de 5,1 milyon metrekare alan havacılık yatırımlarına tahsis edildi"

ESO Başkanı Savaş Özaydemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin en önemli sanayi merkezlerinden biri olan Eskişehir'in, sanayileşmenin tarihi içinde havacılık sanayinin ayrı bir yerinin ve öneminin olduğunu kaydetti.
Cumhuriyetinin ilanın hemen ardından 1926 yılında Eskişehir ve Türkiye için bir dönüm noktasının "1. Hava İkmal Bakım Merkezi" kurulmasıyla olduğunu ifade eden Özaydemir, şöyle konuştu:
"Eskişehir'deki geçmişi 87 yıl önceye dayanan havacılık sektörü bu gün şehrimizdeki en önemli faaliyet anlarımızdan biri haline gelmiştir. ESO üyesi olan sanayicilerimiz havacılık sektöründe büyük işlere imza atmakta, dünya çapındaki projelere ortak olmaktadır. Havacılık sektörünün gelişimi için stratejiler geliştirip, projeler üreterek Avrupa'da önemli organizasyonlarda havacılık sektörümüzü temsil etmekteyiz. ESO olarak Eskişehir'in öne çıkacak sektörlerinden biri olarak savunma ve havacılık sektörünü belirledik. Havacılık alanından ana sanayi ve yan sanayi olarak çalışan firma sayısını arttırmak, mevcut ve çok iyi eğitime sahip yetişmiş insan gücü kaynağını değerlendirmek amacıyla Eskişehir Havacılık ve Savunma Sanayi Endüstri Bölgesi'nin kurulmasına yönelik çalışmalar başlattık. Eskişehir-Ankara karayolu üzerinde OSB'ye ait toplam 5,1 milyon metrekarelik alan bu yatırımlar için tahsis edildi. Bölgenin kuruluşu için çalışmalar devam ediyor. Eskişehir Havacılık Kümesi'nin kurulmasına öncülük ettik."

- "Havacılık sanayi ihracatının 1 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor"

Özaydemir, 2000 yılında havacılık sanayi konusunda üretim yapan Eskişehir'deki firmalarımızın toplam ihracatlarının 55 milyon dolarken, 2012 yılı sonunda bu rakamın 300 milyon dolara ulaştığını bildirdi.
ESO üyesi kuruluşların 2010 yılında toplam ihracatlarının 2 milyar dolar olduğunu anlatan Özaydemir, "Toplam ihracatımızın yaklaşık yüzde 20'sini havacılık sanayi ürünleri oluşturuyor. Çalışan sayısı ise Hava İkmal Bakım Merkezi dahil yaklaşık 3 bin kişi civarındadır. Cumhuriyetimizin 100. yılında şehrimizden gerçekleştirilecek havacılık sanayi ihracatının 1 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor. Bu iki rakam bile havacılık sanayinin Eskişehir sanayi açısından taşıdığı önemi ortaya koymaktadır" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER