ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 12:26

Atatürk Havalimanı'nda rekor


 Atatürk Havalimanı'nda dün bin 171 uçak iniş kalkış yaparak tüm zamanların rekoru kırıldı. Önceki rekor, bin 127 iniş kalkış ile 17 Ağustos 2012 tarihine aitti.

Son dönemde uçuş trafiğinde ve yolcu sayısında rekorlara imza atan Atatürk Havalimanı, bu alandaki
liderliğini adeta tescilledi. Atatürk Havalimanı'nda, 17 Ağustos 2012'deki toplam bin 127 uçağın iniş ve kalkış yaptığı rekor, dün kırıldı. Havalimanında bin 171 uçak iniş kalkış yaparak tüm zamanların rekoru kırılmış oldu.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, 25 Nisan Perşembe günü tüm zamanların rekorunun kırıldığını, 24 saat içerisinde 584 uçağın kalkış, 587 uçağın ise iniş yaptığını belirtti. Tüm yoğunluğa rağmen hiçbir gecikme yaşanmadığını ifade eden Birdal, “Bu başarı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Binali Yıldırım'ın Atatürk Havalimanı'na verdiği büyük önem ve desteğin yanı sıra, havalimanında görev yapan tüm unsurların uyumlu çalışmasının sonucu. DHMİ her türlü önlemi zamanında alıyor, sistem saat gibi işliyor.” dedi.

ATATÜRK HAVALİMANI DÜNYADA BİRİNCİ

Atatürk Havalimanı’nın büyüme oranlarına göre dünyada ve Avrupa’da '10 milyonun üzerinde yolcusu bulunan havalimanları' kategorisinde 1. sırada yer aldığını ifade eden Birdal, “Bin 171 uçak trafiği ile ulaşılan bu rekor, yaz sezonu açılmadan Atatürk Havalimanı’nda yaşanacak yoğunluğun da habercisi. Uçak trafiğinin yanı sıra 123 bin 806 da yolcu trafiğinin yaşandığı Atatürk Havalimanı, yoğun uçak ve yolcu trafiği ile de dünyanın ve Avrupa'nın en önemli havalimanlarından biri olduğunu tescillemiş oldu. Dünya ve ülke havacılığımızın göz bebeği olan İstanbul’da hizmet alanımızla ilgili ciddi bir sorun yaşanmaması için elimizden geleni yapıyor ve hiçbir kısıtlama, gecikme ve aksamaya mahal vermiyoruz.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER