ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Şubat 2014 Perşembe 07:23

Asya krizleri Avrupa'ya ders oluyor

Asya krizleri Avrupaya ders oluyor

Coure, Asya'nın finansal krizlere karşı hamlelerini incelediklerini söyledi.


Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Benoit Coeure, "Avrupa'nın özellikle krizlerden kurtulma ve mücadele etme konusunda Asya'dan öğrenecek çok şeyi var" dedi.

TRTHaber'in haberine göre, Couere, Almanya-Asya Pasifik İş Grubu tarafından düzenlenen Almanya-Asya Pasifik Yılbaşı resepsiyonunda "Asya ve Avrupa birbirinden daha fazla nasıl faydalanabilir?" konulu bir konuşma yaptı.

Avrupa'nın Asya'dan krizlerden kurtulma ve mücadele etme konusunda öğrenecek çok şeyi olduğunu anlatan Couere, "Avrupa krizleri ve Asya krizlerinin bir çok ortak noktası var. Kriz öncesi oluşan kolay kredi, cari açığa sebep olan yabancı sermaye akımı, risk kontrol eksikliği, disiplini kontrol edememe durumları da benzer. Asya'da 90'lı yıllarda ve Avrupa'da da 2010'da durum böyleydi" ifadelerini kullandı.

Asya'nın, özellikle de Doğu Asya'nın finansal krizlere karşı hamlelerini incelediklerini dile getiren Coeure, "Açık ekonomiye sahip ülkelerin krizlerden daha çabuk kurtulduğuna dair Asya'dan kanıtlarımız var. Örnek verecek olursak Hong Kong ve Singapur hala aklımızda" diye konuştu.

Coeure, ECB'nin sadece Avro Bölgesi'nde serbest ticaret ve bütünlüğün korunmasına destek sağlamadığını, ayrıca uluslararası para ve ticaret sistemine de katkı sağlamayı amaçladığını sözlerine ekledi.

Öte yandan resepsiyonun açılışında "Uluslararası Frankfurt Okulu"nun Asyalı öğrencileri davul şovu yaptı. Ayrıca resepsiyonda Bad Homburg Belediye Başkanı Michael Korwisi ve Almanya-Asya İş Grubu Başkanı Bodo Krüger de konuştu.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER