ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Mayıs 2013 Çarşamba 18:34

Astana’da Liderler Zirvesi yapıldı

Astanada Liderler Zirvesi yapıldı


 Kazakistan’ın başkenti Astana’da Avrasya Ekonomik İşbirliği Liderler Zirvesi yapıldı. Zirveye üye ülkeler Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko katıldı. Zirveye Avrasya Ekonomik İşbirliği’ne üye olmayan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç de katıldı. Basına kapalı olarak yaklaşık üç saat süren toplantı sonrası basın açıklaması yapıldı.

Basına konuşan Nursultan Nazarbayev, toplantıda Avrasya Ekonomik İşbirliği’nin uluslararası kuruluşlar ile ekonomik entegrasyonu ele aldıklarını dile getirdi.
Toplantıda gümrük birliği ve ortak ekonomik alanın daha da geliştirilmesi perspektiflerini de konuştuklarını kaydeden Nazarbayev, Avrasya Ekonomik Konseyi’nin 1 Ocak 2015’te hayata geçeceğini söyledi.

Kırgızistan’ın gümrük birliğine üyelik başvurusunu ele aldıklarını belirten Nazarbayev, Kırgızistan’ın üyelik süreci ve Ukrayna’nın da Avrasya Ekonomik İşbirliği’ne gözlemci sıfatıyla katılması konusunu ele alacak bir komisyon kurulduğunu ifade etti . Görüşülmesi gereken çok meselenin olduğunu kaydeden Nazarbayev, yılda üç toplantı yapılmasında hemfikir olduklarını kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER