ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 19:32

Aspir, Afyonlu çiftçilere tanıtıldı


Türkiye’de yağ açığının kapatılması için ekimine teşvik verilen aspir bitkisi Afyonkarahisar’da çiftçilere tanıtıldı.

Afyonkarahisar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Arap, bakanlık tarafından ülkesel bazda yürütülen Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi kapsamında ülkenin yağ açığını kapatmak üzere yağlı tohumlu bitkilerin yetiştiriciliğine ayrı bir önem verildiğini ve bölgesel ürün planlaması yapıldığının söyledi. Kurak şartlarında ve nadas alanlarında özellikle aspir yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması yönünde çalışmalar yapıldığını hatırlatan Arap, aspir bitkisinin tanıtımının özel önem arz ettiğini belirtti.

İl Müdürü Arap, “Bu konuda geniş kapsamlı bir toplantı düzenleyerek üreticilere bitkimiz uzmanlar tarafından tanıtılmıştır. Aspir ekilişine pozitif bir ayrımcılık yapmaktayız. Yağlı tohumlu bitkiler içerisinde en yüksek desteği aspir ürününe vermekteyiz. 2013 yılında kilogram başına 45 kuruş olarak destek verilmekte ve bu miktar dekar başına 70 TL'yi bulmaktadır. Mazot-gübre-toprak analizi desteği ile sertifikalı tohum desteğini ilave edersek dekar başına 91 TL 'ye ulaşmaktadır.” dedi.

Arap, “2006-2012 yılları arasında ülke genelinde 22,5 milyon TL destekleme ödemesi yapıldığını belirterek, yapılan bu ödemelerde il çiftçilerinin de yüksek oranda yararlanmıştır. Son 10 yılda ekiliş alanı 40 dekardan 16 bin dekara ve üretimi de 25 tondan 20 bin tona çıkartılmıştır. Kuraklığa dayanıklı bir bitki olmasının yanı sıra yüzde 40 yağ içeriyor olması ilimiz ekonomisi açısından önem arz etmektedir.” diye konuştu.

“İYİ BİR GELİR KAPISI”

Afyonkarahisar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Arap, aspirin yağ üretiminin yanısıra boya, vernik, ilaç ve biodizel yapımında da kullanılan bir ürün olması nedeniyle çiftçilerin bu ürüne yönelmelerinin önemli olduğunu ifade etti. Arap, şunları söyledi: “İlimizde özellikle tarımsal faaliyette kullanılan kıraç alanlarda nadas işlemi uygulanmaktadır. Bu alanlara haşhaş bitkisinin de ekimi mümkün olmamaktadır. İşte, çiftçilerimizin nadasa bıraktıkları bu arazilerini nadasa bırakmak yerine aspir ekimi yapmaları, hem tarlayı dinlendirecek hem de arazi boş kalmadığından ve ekilen ürün iyi kalitede olduğundan iyi bir gelir elde edeceklerdir.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER