ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 13:53

ASO: "Büyüme tahminleri aştı"


Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye‘nin birinci çeyrekte yüzde 3 büyümesinin tahminlerini aştığını vurguladı.

Özdebir, konu ile ilgili yaptığı açıklamada "İlk çeyrekte sanayi üretiminin yüzde 1,3 artması, imalat sanayiinde kapasite kullanım oranının geçen senenin altında kalması büyüme tahminlerimizi aşağı çekmemize neden olmuştu. Ancak, sanayide yaratılan katma değer artışının üretim artışını
aşan bir süratle, yüzde 2,8 artması bizleri memnun etmiştir. Nisan ayı sanayi üretiminde 2012‘nin aynı ayına göre meydana gelen yüzde 3,4 artış da cesaret vericidir. Ancak, yüzde 4 senelik büyüme hedefi henüz çantada keklik değildir. Bu hedefi yakalamak için iç talebi ve yatırım şevkini canlı tutmamız gerekir." ifadelerini kullandı.

“İÇ TALEP ARTIŞI ENFLASYON ÜZERİNDE RİSK DEĞİL”

Özdebir, dış talebin büyümede etkisinin ihmal edilebilir seviyede olduğunu vurguladı. Özdebir, şunları ifade etti:

"Büyüme, iç talepte artışına dayanmaktadır. Özel tüketim harcamalarında görülen yüzde 3 artışın yanı sıra inşaat ve kamu harcamalarının artışı da büyümeyi desteklemiştir. Bu durum, dünya ekonomilerinde görülen sıkıntılar karşısında iç piyasamızın önemini tekrar daha açıkça ortaya koymaktadır. İç talep artışı, enflasyon için bir risk oluşturmamaktadır. Son günlerde TL'de değer kaybının enflasyona etkisi de sınırlı olacaktır. Bu nedenle iç talebi küstürecek
adımlar atılmamalıdır. Türkiye, artan nüfusuna istihdam yaratmak için hızlı büyümek durumundadır. Üst üste birkaç sene yüzde 2-3 büyümek, işsizlik sorununu ağırlaştırarak toplumsal sıkıntıların artmasına neden olabilir. Uluslararası şartların oluşturduğu risklere karşı elbette duyarlı ve dikkatli olmak gerekir. Ancak, geçen sene yapıldığı gibi tedbirde de ifrata kaçmamak gerekir."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER