ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 13:48

ASO 49. Yıl Ödül Töreni


Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, ''Yerli üretimi desteklemek için kamu alımlarında yüzde 15 fiyat dezavantajı durumunda bile yerli ürünlerin tercih edilmesi gerektiği konusunda yayınladığınız üç genelgeye rağmen, kamu kuruluşları direniyor'' dedi.
     Özdebir, ASO 1. Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen ASO 49. Yıl Ödül töreninde yaptığı konuşmada, odanın 49. kuruluş yılında çeşitli dallarda 49 ödül verilmesine karar verildiğini söyledi.
     Giderek artan rekabet ve daralan pazar koşullarında, düşük kar marjlarına rağmen yatırım ve üretimlerine devam eden, ihracat yapıp istihdam yaratan tüm sanayicilerin ödülü hakettiğini vurgulayan Özdebir, çünkü yatırım ortamını iyileştirmek ve iş yapmayı kolaylaştırmak için atılan birçok adıma rağmen, sanayinin rekabet gücünü olumsuz etkileyen mevzuatın varlığını sürdürdüğünü ifade etti.
     Bu mevzuata, avukat, yeminli mali müşavir, mühendislerin zorunlu istihdamı, bu istihdama yüksek asgari ücret tarifelerinden ödeme yapma zorunluluğu, katı iş güvencesi yasası ve kıdem tazminatını örnek gösteren Özdebir, ''Bu nedenle, sanayimizin rekabet gücünü artıracak, üretim ve yatırım ortamını iyileştirecek, istihdam artışını destekleyecek, iş yapmayı kolaylaştıracak reformlara devam edilmesi gerektiğini düşünüyoruz'' diye konuştu.
     Özdebir, 2012'nin hem reel sektör hem de ekonomi yönetimi için zor bir yıl olduğuna işaret eden Özdebir, şunları kaydetti:
     ''Ekonomi yönetimi, 2010 ve 2011'deki yüksek büyüme hızlarının neden olduğu cari işlemler açığını kontrol altına almak için frene basma gereğini duymuş ve 2012 için büyüme tahminini yüzde 4 olarak açıklamış, sonra da bu tahminini aşağı doğru revize etmişti. Ancak ekonomi yönetimi frene biraz sert bastığı için bu yılı büyük olasılıkla yüzde 3'ün altında bir büyümeyle bitireceğimiz anlaşılmakta.
     Büyüme hızındaki bu düşüş reel sektör üzerinde de bir baskı oluşturmuştur. Zayıf iç talep koşulları ve en büyük ihracat pazarımız AB'deki durgunluk, sanayimizi de olumsuz etkilemiş, Ekim ayı sonu itibariyle sanayi üretimindeki yıllık artış yüzde 3'ün altında kaldı.''
     ASO olarak cari işlemler açığını azaltmak için büyümeden feragat etmek yerine, açığın yapısal nedenleri üzerinde yoğunlaşılması gerektiğini düşündüklerini belirten Özdebir, özellikle yeni teşvik sisteminin bu konuda etkili olacağına inandıkları ifade etti.
    
     -''Tüketim kültürü değişmeli''-
    
     Özdebir, cari işlemler açığını kapatmak için tüketim kültürünün değişmesi gerektiğine dikkati çekerek, ''Avrupa Birliği'nde durgunluğun devam ettiği ve ülkelerin açık ya da gizli yöntemlerle korumacı politikalara başvurduğu bir ortamda iç pazarımızı kıskançlıkla korumamız gerekmektedir'' dedi.
     Yerli üretimi desteklemek için kamu alımlarında yüzde 15 fiyat dezavantajı durumunda bile yerli ürünlerin tercih edilmesi gerektiği konusunda yayınlanan 3 genelgeye rağmen kamu kuruluşlarının direndiklerinden ve ithal ürünlere yöneldiklerinden yakınan Özdebir, ''Cari işlemler açığını kapatmak için kamu kurumları ve özel sektör işbirliği yapmalı. Bizce, Savunma, Ulaştırma ve Sağlık Bakanlıklarında olduğu gibi, tüm bakanlıkların ve kamu kurumlarının görevleri arasına 'yerli sanayiyi korumak ve kollamak' görevi de eklenmeli. Kamu ihalelerinde amaç sadece mal ve hizmeti en ucuza almak olmamalıdır. Kamu ihaleleri, ekonomik ve sosyal politika aracı olarak da kullanılmalı, yerli katma değer üreten ya da teknoloji geliştirme potansiyeli yüksek olan sektörlerin desteklenmesi de göz önünde tutulmalı'' diye konuştu.
    
     -Finasman sorunu-
    
     Odanın girişimleri sonucu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın Ankara'daki metro araçları ihale şartnamesine yüzde 51 yerli katkı oranı şartı koyduğunu anımsatan Özdebir, ''İstanbul, Konya ve Malatya'da raylı taşıma ihaleleri yapıldı. Önümüzdeki günlerde başka illerimizde de ihaleler yapılacak. Biz bu raylı ve toplu taşıma sistemlerini yüzde 100 yerli yapmaya da talibiz'' dedi.
     ''2023 hedeflerine ulaşmak için sanayimizin finansmana erişim sorunu çözülmelidir. Bankalar sanayimizi finanse ederken nazlanmakta, yüksek kredi faizleriyle kredi kullanımını imkansız hale getirmektedir'' diyen Özdebir, bankaların reel sektörün bu ihtiyacı karşısında daha hassas davranması gerektiğini dile getirdi.
     Nurettin Özdebir, kamu kurumlarının, özel sektörün alacaklarını zamanında ödemesini beklediklerini ifade etti.
    
     -Vasıfsız eleman sıkıntısı lüks-
    
     Özellikle ilçe belediyelerinin, ileride çok ihtiyaç duyulacak değerli tarım arazileri üzerinde ''sanayi lekeleri'' oluşturarak düzensiz sanayi yapılaşmasına yol açtığı eleştirisinde bulunan Özdebir, ''Sanayi Bakanlığından özel izin almış olanlar hariç, küçük sanayi siteleri ve OSB'ler dışında sanayileşmeye izin verilmemeli, değerli tarım arazileri ve ana arterler üzerinde sanayi lekesi oluşturarak rant yaratma girişimleri sıkı bir biçimde denetlenerek engellenmelidir'' dedi.
     Özdebir, vasıfsız eleman sıkıntısının bir başka lüks olduğuna vurgu yaparak, bazı insanların, çalışarak ekmeklerini kazanmak yerine aile desteği ya da sosyal yardımlarla yetindiğini, katkılarını toplumdan esirgediklerini söyledi. Özdebir, ''Bizce bu bir israftır ve Türkiye bu israf lüksünü kaldıracak kadar zengin değildir'' diye konuştu.
    
     -Ödülleri Başbakan Erdoğan ve bakanlar verdi-
    
     Törende, 2012 yılında Gelir İdaresi Başkanlığı verilerine göre vergi mükellefiyeti Ankara'da bulunan kurumlar vergisi rekortmeni 14, gelir vergisi rekortmeni 1, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri verilerine göre merkezi ve üretimi Ankara'da bulunan ve en çok ihracat gerçekleştiren 25, Türk Patent Enstitüsü verilerine göre Ankara'da patent alan 9 kuruluşa ödül verildi.
     Kurumlar vergisi birincisi TÜPRAG Metal Madencilik AŞ, gelir vergisi birincisi Ertunç Özcan, ihracat birincisi MAN Türkiye AŞ, Ar-Ge birincisi Türk Traktör ve Ziraat Makineleri AŞ'nin ödüllerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan verdi.
     Kurumlar vergisi alanındaki diğer ödülleri Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ihracat ödüllerini Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ar-Ge ödüllerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik takdim etti.
     Özdebir, törenin sonunda, Başbakan Erdoğan'a günün anısına plaket verdi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER