ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 16:02

Asgari ücret en az bin 89 lira olmalı


Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi ve Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, asgari ücretin en az bin 89 lira olması gerektiğini bildirdi. Sofuoğlu ayrıca 2013 yılı enflasyon hedefi kadar da artış yapılmasını istedi.

Yaptığı açıklamada, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 26 Aralık 2012 günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda toplanacağını hatırlatan Sofuoğlu, milyonlarca asgari ücretlinin umutlarını yükseltecek ve insan onuruna yakışır bir rakam belirlemesi gerektiğini ifade etti. Asgari ücrete yönelik önerdikleri bin 89 liranınsa Memur-Sen’in TÜİK verilerini esas alarak yaptırdığı, kasım ayına yönelik açlık sınırı rakamı olduğunu belirterek, "2012 Kasım ayı açlık sınırı bin 89 liraya yükselmiştir. Bu veriler ışığında asgari ücret en az net bin 89 liraya çıkarılmalı, daha sonra ise 2013 yılı enflasyon hedefi kadar yüzdelik artış yapılmalıdır.” dedi. Asgari ücretin Merkez Bankası’nın hiçbir zaman tutmayan rakamlarına göre değil, hayatın gerçeklerine ve geçmiş yılların kayıplarını da telafi edecek şekilde tespit edilmesi gerektiğini vurgulayan Sofuoğlu, “Aksi takdirde 16 yaşından büyükler için halen brüt 940,50 ve net 739,80 lira olan asgari ücrete enflasyon oranında yüzdelik zam yapmak asgari ücretlileri memnun etmeyecek, umutsuzluklarını arttıracaktır." dedi.

Asgari ücreti kişi değil, aile bazlı tespit etmenin daha doğru olacağını dile getiren Mehmet Emin Sofuoğlu, çalışan bir kişinin göre değil, dört kişilik bir ailenin temel ihtiyaçlarına ve insan onuruna yakışır bir anlayışla belirlenmesi gerektiğini ifade etti. Sofuoğlu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun da yapısı daha demokratik hale getirilerek daha katılımcı olmasını önerdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER