ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2013 Salı 18:42

Artık kağıtlar ağaç olacak!

Artık kağıtlar ağaç olacak!

Şaka gelebilir ama değil! Türkiye’de ilk defa atık kağıttan ağaç üretilecek...


Çevre bilincini geliştirmek ve ağaç dikimine dikkat çekmek için başlatılan bu çalışma kapsamında Türkiye’de ilk defa atık kağıttan ağaç üretilecek. Proje kapsamında Kağıt Atölyesinde atık kumaş ve kağıtlardan üretilen 100 bin hamur kağıdın içine sarı mazı tohumu konuldu.

Adını eskiden içinde yer alan Kağıt atölyelerinden alan Kağıthane’de artık ağaçtan kağıt değil, kağıttan ağaç yapılacak. Kontrolsüzce kesilen ağaçların, insan geleceği için hava ve su kadar önemli olduğunu vurgulamak amacıyla hazırlanan projede ilk etapta 50 bin öğrenciye ve 50 bin esnafa kağıttan tohum dağıtılıyor.

Çevre için büyük bir öneme sahip “Kağıttan Ağaç” projesi Çağlayan Zuhal İlköğretim Okulu'nda gerçekleştirilen bir programla tanıtıldı. Öğrencilere bu çalışmayı anlatan Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, onları çevreye duyarlı olmaları konusunda uyardı. Ağaçların yaşam kaynağı olduğunu hatırlatan Başkan Kılıç, çam tohumlarını öğrencilere dağıttı.

KIYAFETTEN KAĞIT, KAĞITTAN AĞAÇ…

Kağıthane’nin ismine yaraşır bir çalışma başlattıklarını vurgulayan Başkan Kılıç, “Hepimizin bildiği gibi ağaçtan kağıt üretiliyor. İlçemiz adını içinde bulunduğu kağıt atölyelerinden almış. 559 yıl sonra burada kurduğumuz el yapımı kağıt atölyemizle atık kumaş ve kağıtları değerlendiriyoruz. Ağaçtan kağıt yerine kağıttan ağaç yapabilir miyiz diye düşündük. Bunun mümkün olduğunu öğrenince bu alışkanlığı tersine çevirmek istedik. Değişik bir kampanyayla çocuklarımızda çevre düşüncesi oluşsun istedik. El yapımı kağıt atölyelerimizde ürettiğimiz kağıtların içerisine mazı çam tohumları koyduk. Bu kağıtlarımızı kullanılmış eşyalardan, pantolon, gömlek gibi bir daha kullanılmayacak olan ve kullanılmış kağıtlardan üretiyoruz” şeklinde konuştu.

Öğrencilere tohumların nasıl ekileceğini gösteren Başkan Kılıç, “ 20-25 gün sonra filizleniyor. 1 yıl sonrada 25-30 santimlik çam fidanları olacak. 100 bin adetlik kampanya başlattık. 50 binini ilk ve ortaöğretim çağındaki öğrencilere, diğer 50 binini ise esnaflarımıza, komşularımıza takdim edeceğiz. Böylece Kağıthane’de bir yıl sonra yaklaşık 300 bin mazı çamı fidanımız olacak” dedi.

Mazı çamından elde edilen kağıt hamurunun içerisine yerleştirilen tohumlar, toprak ve saksıyla birlikte öğrencilere dağıtıldı. Nemli toprakta muhafaza edilecek tohumlar filizlendiklerinde daha büyük saksılara alınacak ve bir yıl sonra daha büyük toprakla buluşmak için Kağıthane Belediyesine teslim edilecekler.

Kağıt ustası Oğuzhan Tuğrul, tüm atıklarının geri dönüşümünün önemli olduğunu vurgularken, “Kağıttan yetişecek ağaçlarla, kağıtların ağaçların kesilmesiyle üretildiği algısı değişecek ve çevre koruma çalışmaları ilk kez uygulanan bir projeyle tanışacak. Bizler atıklarımızla, sürekli tüketim yaparak yaşamanın çevremizi kirletmesini önlemeye çalışıyoruz. Atıklarımızdan ürettiğimiz kağıt tohumlarla yeşil bir gelecek için mücadele ediyoruz” ded.

KAYNAK:
yazete.com
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER