ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 11:39

Artık havyarın ithalatını değil ihracatını yapıyoruz


Türkiye Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Sermet, Türkiye'nin son yıllarda yaptığı atılımla, yakın zamana kadar ithal ettiği balık yumurtasının ihracatını yapan ülke konumuna geldiğini söyledi.
     Sermet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de akarsu önlerine kurulan çiftlikler ve barajlar dahil olmak üzere 2 bin 48 alabalık üretim tesisi olduğunu ifade etti.
     Türkiye'nin bu konuda son yıllarda atılım yaparak, yıllık 10 bin ton olan üretimini 107 bin tona çıkardığını belirten Sermet, Türk insanının alabalık tüketimi konusunda çekimser davrandığını ancak ihracat gelirlerinin bu sektörün temsilcilerini sevindirdiğini dile getirdi.
     Alabalık üretimi konusunda Türkiye'nin Avrupa'da lider ülke olduğunu vurgulayan Sermet, "Ülkemizde istediğimiz tüketim miktarına ulaşamasak da Avrupalılar alabalığın kıymetini biliyor. İhracattan yılda 150 milyon avro gelir elde ediyoruz. Yılda üretilen 107 bin ton balığın yaklaşık 30 bin tonunu Avrupa ülkelerine ihraç ediyoruz. Almanya başta olmak üzere Hollanda, Polonya, İspanya, Portekiz'in de aralarında bulunduğu Avrupa ülkelerine alabalık füme, fileto ve içi temizlenip dondurulmuş şekilde balık satıyoruz. Ülke ekonomisine ciddi bir döviz girdisi sağlıyoruz" diye konuştu.
    
     -Havyar ithalatından, ihracatına...-
    
     Bir kaç yıl öncesine kadar Türkiye'nin üretim için Amerika, Danimarka, Hollanda, Norveç, İsveç ve Afrika ülkelerinden balık yumurtası ithal ettiğini belirten Sermet, şunları kaydetti:
     "Üretim için yılda yaklaşık 40 milyon adet balık yumurtası ithal ederdik, olumsuz hava koşulları ve taşıma sisteminin yetersizliği nedeniyle ancak 10 milyon yumurta canlı kalırdı. Geliştirilen üretim tesisleri sayesinde şimdi yılda 600 milyon adet balık yumurtası üretiyoruz. Avrupa ülkelerine üretim amaçlı ve havyar olarak tüketilmek üzere yılda 200 milyon adet yumurta ihraç ediyoruz. Bundan da yaklaşık 70 milyon avro döviz girdisi sağlanıyor. Türkiye balık yumurtası ithal eden ülke konumundan ihraç eden ülke konumuna geldi. Şu anda sadece siyah havyar ithalatı yapıyoruz. Bu ithalatın önüne geçebilmek için de küçük çaplı girişimler başladı. Destek verilmesi halinde kısa sürede siyah havyar üretiminde de belli bir noktaya gelerek, ithalatın önüne geçebiliriz. Geliştirilen işleme ve üretim tesisleri sayesinde hem alabalık ihracatımız hem de yumurta ihracatımız her geçen yıl giderek artıyor. İmkan tanınması halinde üretim kapasitemizi arttırarak Avrupa'ya daha fazla alabalık ihraç edebiliriz."
    
     -"Alabalığı yetiştirdiğimiz sular içme suyu kalitesindedir"-
    
     Sermet, Türkiye'nin doğal ve temiz akarsuları nedeniyle alabalık üretimi konusunda çok şanslı bir ülke olduğunu, Avrupalıların da bunu bildiği için alabalık konusunda Türkiye'yi tercih ettiklerini söyledi.
     Alabalığın sağlık açısından herhangi bir riski bulunmayan güvenilir ürünlerden olduğunu vurgulayan Sermet, "Alabalığı yetiştirdiğimiz sular içme suyu kalitesindedir. Ağır metallerin, evsel, kimyasal, sanayi atıklarının bulunmadığı temiz ortamlardır. Zaten en ufak kirlilikte alabalık ölür, yavru da yetiştirilemez. Biz firma olarak 25 yıldır bin 750 metre rakımlı Pınarbaşı ilçesinin Uzunyayla beldesinde alabalık üretiyoruz. Burada kirliliğin olabilmesi imkansız" diye konuştu.
     Kayseri'de, Pınarbaşı ilçesindeki tesislerin yanı sıra Bahçecik ve Yamula barajlarında yıllık 10 bin ton alabalık üretimi gerçekleştirildiğini kaydeden Sermet, özellikle balık yumurtası üretimi konusunda Kayseri'nin merkez olma yolunda ilerlediğini vurguladı.
     Sermet, Türkiye'deki 600 milyon balık yumurtasının yüzde 30'unun Kayseri'deki tesislerde üretildiğini sözlerine ekledi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER