ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ocak 2013 Cuma 10:01

Artan ihracat rakamları, işsizliğe umut oldu

Artan ihracat rakamları, işsizliğe umut oldu


Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ''Kocaeli'de 2012'deki ihracat artışı, kentteki işsizlik oranının azalmasına da önemli katkısı olacak'' dedi.
    
Zeytinoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kocaeli'nin Türkiye'de en fazla ihracat yapan iller sıralamasında 2'nci sırada olduğunu hatırlatarak, kentte ''kimyevi maddeler ve mamulleri'' ile ''taşıt araçları ve yan sanayi'' sektörlerinden elde edilen gelirin, kentin ihracat değerlerine önemli katkı sağladığını kaydetti.
    
''Kimyevi maddeler ve mamulleri'' sektörünün kentte en fazla ihracat yapılan sektör sıralamasında ilk sırada yer almasına dikkati çeken Zeytinoğlu, dünya petrol piyasalarındaki değişikliklerinin petrol ihracatına olumlu katkısının olduğunu söyledi.
    
Zeytinoğlu, daha önceki yıllarda Bursa'nın en fazla ihracat yapan iller sıralamasında Kocaeli'nin önünde yer aldığını belirterek, kentin gerçekleştirdiği ihracat değeriyle ülke sıralamasında Bursa'nın önüne geçmesinin önemli olduğunu ifade etti.
    
Kocaeli'nin lojistik üstünlüğünün de önemine değinen Zeytinoğlu, kentin ihracatta başarılı olmasının deniz limanlarının katkısının olduğuna dikkat çekti.
    
Zeytinoğlu, Kocaeli'de limanlarla ilgili gerekli alt yapı çalışmalarının gerçekleşmesiyle bu limanların Türkiye ekonomisine katkısının artacağını ifade etti.
    
Kentteki işsizlik oranlarının istedikleri seviyelerde olmadığına dikkati çeken Zeytinoğlu, ''2012 yılı sonu itibariyle bir önceki yıla göre, Kocaeli ihracat değerlerindeki artış, kentteki işsizlik oranının azalmasına da önemli katkısı olacak. Kocaeli'deki işsizlik oranlarının Türkiye ortalamasının üzerinde seyretmesinin başka nedenleri var. O da kentin fazla göç almasından kaynaklanıyor. Biz görevimizi yapıyoruz ama göç aldığımız için işsizlik oranları istenilen oranların üzerinde yer alıyor'' ifadesini kullandı.
     Zeytinoğlu, Avrupa'da yaşanan ekonomik yavaşlamanın, kentten en fazla ihracat yapılan ülkeler sıralamasında Avrupa ülkelerinin yer almamasına neden olduğunu söyledi.
    
     Muhabir: İbrahim Aktaş
     Yayıncı: Murat Paksoy

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER