ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 11:17

Arap bankalarının Türkiye ilgisi


Arap Bankalar Birliği Genel Sekreteri Wissam H. Fattouh, "Arap bankaları, Türkiye'de faaliyete geçmek için pazarlıklarını sürdürüyor" dedi.
Arap Bankalar Birliği ve Türkiye Bankalar Birliği iş birliğinde düzenlenen "3. Arap-Türk Bankacılık Forumu" kapsamında Türkiye'de bulunan Fattouh AA muhabirine yaptığı açıklamada, Arap dünyasındaki siyasi durum ve Türkiye'de yaşanan son ekonomik gelişmelere karşın, Arap dünyasıyla Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin pozitif yönde devam edeceğini anlattı.
İlişkilerin olumlu yönde seyredeceğinin sinyallerinin özellikle körfez ülkelerinden alınan son bilgilerle kanıtlandığını kaydeden Fattouh, "Özellikle Körfez Bölgesi'nden Emirates, Bahrain ve Albaraka, Arap dünyasında yaşananlara karşın, Türkiye'ye yatırım yapmaya devam ediyorlar" dedi.
Arap bankalarının, Türkiye'de faaliyete geçmek için pazarlıklarını sürdürdüğünü belirten Wissam H. Fattouh, "Ama yeni Arap bankalarının Türkiye'de şubelerini açabilmeleri için gerekli ortamı oluşturacak kurum olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), konuyla ilgili ne yapacağına da bakmak lazım" bilgisini verdi.

- "Katar Ulusal Bankası, Türkiye'de şube açmak istiyor"

Türkiye'de yeni Arap bankalarının faaliyete geçmesi hakkında ise Fattouh, "Türkiye'de banka açmak isteyen Arap bankası ismi de verebilirim. Katar Ulusal Bankası (QNB), Türkiye'de şube açmak istiyor" dedi.
Türkiye'nin büyük bir uluslararası pazar olduğunu ifade eden Fattouh, Arap dünyasında likidite ve yatırım düzeyinin çok yüksek olduğunu, bu nedenle Arap piyasasının, Avrupa'ya ve tüm dünyaya açılabilmek için Türkiye'ye bir finans merkezi olarak ihtiyacı olduğunu vurguladı. Arap dünyasında kaynakların zengin olduğunu dile getiren Fattouh, "Şu an da Türkiye ile Arap dünyasında ekonomik ilişkiler çok sağlıklı işliyor" dedi.
Seçim dönemine giren Türkiye'de, yaşanan son ekonomik gelişmeler hakkında da değerlendirmelerde bulunan Fattouh, "Ekonomik çalkantılar son zamanlarda Türkiye'de de olduğu gibi her yerde, zaman zaman yaşanıyor ama Türkiye'deki bu durum tamamen dönemsel ve Türkiye ile Arap dünyası arasındaki ekonomik ilişkileri etkiyeceğini düşünmüyorum. İlişkilerin şu anki gibi devam edeceğini öngörüyorum. Ekonomik ilişkiler ile siyasi ilişkileri ayırmak gerektiğini düşünüyorum. Türkiye'de yaşanan ekonomik sorun ne ise o tamamen dönemseldir ve kalıcı olmayacak" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER