ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Aralık 2012 Salı 14:57

Aralık'ta doğalgaza zam yok


 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''ABD'nin özellikle doğalgaz ile ilgili yaptırımlarının Türkiye'yi kapsamayacağını düşünüyorum. Çünkü bu tür bir yaptırımın İran için değil Türkiye içinde bir yaptırım olacağını görürüz'' dedi.
     Enerjisa'da yüzde 50 ortaklığı olan Verbund'un hisselerini elektrik ve doğlagaz şirketi E.ON'a devretmesi ile ilgili olarak Sabancı Center'daki toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yıldız, şunları kaydetti:
     ''Bugün burada enerji sektörü için önemli bir güne şahitlik ettik. Almanya'nın ve dünyanın en büyük enerji şirketlerinden biri olan E.ON'un Sabancı Grubu ile ortaklığına şahit olduk. Tabii ki Verbund'u da Türkiye'den bırakmayız. Onun da Türkiye'de yapacağı farklı işler farklı projeler yine olacaktır.
     Aynı zamanda bugün Dünya Madenciler Günü. En meşakkatli mesleklerden bir olan madencilerimizin gününü tebrik ediyorum. Bütün mühendislerimize, teknikerlerimize ve işçi kardeşlerimize kazasız belasız bir iş hayatı diliyorum.''
     ABD'nin İran'a yönelik yaptırımların genişletilmesi hususunda Türkiye'nin doğalgaz konusundaki tutumu ile ilgili bir soru üzerine Yıldız, ''ABD'nin özellikle doğalgaz ile ilgili yaptırımlarının Türkiye'yi kapsamayacağını düşünüyorum. Çünkü bu tür bir yaptırımın İran için değil Türkiye içinde bir yaptırım olacağını bilir ve görürüz'' dedi.
     ABD'nin böyle bir tercihte bulunmayacağı kanaatinde olduğunu ifade eden Yıldız, şunları söyledi:
     ''Büyüyen Türkiye, enerji ihtiyaçlarının karşılanması, doğalgaz ve ham petrol ihtiyaçlarının karşılanması ile alakalı öncelikle vatandaşlarını düşünmek, Türkiye'nin ihtiyaçlarını düşünmek durumundadır. İran doğalgazdaki 2. büyük tedarikçimizdir. Bu açıdan böyle bir kapsam içerisinde olmayacağına inanıyor ve kanaat getiriyorum.''
     Rusya'dan ek doğalgaz talebi ile ilgili soruya cevaben Yıldız, Rus Heyeti ile gerek pazar günü gerekse de pazartesi günü çok detaylı toplantılar gerçekleştirdiklerini belirterek şunları ifade etti:
     ''Türkiye'nin artan ihtiyacını en makul fiyatlarla ve en uygun şekilde karşılayabilmek açısından ola ki kış şartlarında farklı bir ihtiyacımız daha olursa onun karşılanması hususunda Rusya Federasyonu çok büyük bir yakınlık gösterdi. Tabii ki bunların kontrata bağlanması zaman zaman ocak-şubat aylarında söz konusu olamayabiliyor. Ama kontrat dışında da bazı rakamları o günlerde alabileceğimiz yönünde mutabakat sağladık. Geçtiğimiz yıllar içerisinde de çok soğuk günlerde gerek Mavi Akım'dan gerekse de Batı Hattı'ndan daha fazla gazın alındığı durumlar da oldu. Türkiye'nin büyüme rakamları öngörülerimizin daha üzerinde olursa biz bu gazın tedarikini mutlaka sağlıyor olmamız lazım. 'Bizim çözümümüz yoktur' demememiz lazım. 3 milyar metreküpü bulabilir, bulmayabilir, bunu zaman gösterecek.''
     Güney Akım'ın cuma günü temel atması, kaynak töreni olacağını bu programa da katılmayı düşündüğünü belirten Yıldız, ''Güney Akım projesine en fazla katkı vermiş olan ülkelerden bir tanesi Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin aldığı karardır. Bu kararın uygulanmasını orada görmüş olacağız'' dedi.
     Erbil'e bu akşam bir ziyaret gerçekleştireceklerini ve bu ziyaretin önemli olduğunu belirten Yıldız, şunları kaydetti:
     ''Hemen yanı başımızdaki böyle kaynaklara aynen Venezuella'da, Kolombiya'da farklı ülkelere yapmış olduğumuz enerji operasyonları gibi kayıtsız kalmamız doğru olmaz. Merkezi Irak hükümetiyle, kardeşlerimizle herhangi bir fikir ayrılığına düşeceğimiz kanaatinde değilim. Her bölge ile her ülke ile ve Irak'ın tamamıyla yaptığımız anlaşmalar, sürdürdüğümüz anlaşmalar var. Bu anlaşmaların hepsi Irak'ın bütünü ile alakalıdır ve Irak'ın bütününün normalleşmesine Türkiye'nin koyacağı katkılardır. İster Irak'ın kuzeyi olsun ister Irak'ın güneyi olsun birçok projeyi beraber yapabileceğimiz kanaatindeyim. Bunun da doğru olacağına inanıyorum Erbil'de bu tarz bir görüşmemiz bu akşam olacak.''
     Putin'in, dün Başbakan Erdoğan ile yaptığı toplantıda ''Mavi Akım Projesi'ni geliştirebiliriz, ileride Türk partnerlerimizle bu konuyu ele alabiliriz'' yönündeki açıklamasının sorulması üzerine Yıldız, Güney koridorunun enerji ulaşım yolları ile ilgili bir paket olduğunu ve içerisinde Güney Akım, Mavi Akım, Nabucco West gibi birçok projeyi barındırdığını dile getirerek, ''Türkiye bu ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir yapıyı hangi projeden olursa olsun. Ama makul şartlarda sağlamaya çalışmaktadır ve gayret etmektedir. Bizim Rusya Federasyonu ile herhangi bir alternatif olmaması halinde farklı projeler gerçekleştireceğimizi bütün bölge bilmektedir. Sistem boşluğu affetmez'' diye konuştu.
     AB üyesi ülkelerin tüketim rakamları düşerken Türkiye'nin tüketim rakamlarının artmakta olduğunu ifade eden Yıldız, şu değerlendirmelerde bulundu:
     ''Türkiye büyümesini sürdürmektedir. Siyasi istikrarın sürdürülebilir olması ile beraber bu rahatlıkla yapılabilmektedir. Büyüyen Türkiye'nin küçülen enerji sektörü olmaz. Büyüyen Türkiye'nin büyüyen enerji sektörü olur. Gerek doğalgazda gerek ham petrolde bunların yerli kaynaklar haline getirilmesi ile ilgili çalışmalarımız devam ederken bir yandan da bunların ithalatı ile ilgili kontrat çalışmalarımız devam etmektedir.''
     ''Rusya'dan ham petrol alınacak mı-'' sorusuna da Yıldız, şu karşılığı verdi:
     ''11 ülkeden ham petrol, 5 ülkeden de doğalgaz alıyor idik. Bunların sayısını, güzergahlarını artırmak istiyoruz. Enerji belgemiz bize bunu söylüyor. Daha güçlü bir tedarik, daha güçlü bir arz oluşturabilmek açısından Rusya'dan yeni ham petrol alıyor değiliz. Ama aldığımız ham petrolün miktarını artırabiliriz. Serbest piyasadır. Akdeniz'de Genova'da o piyasa bütün ülkelere açıktır. Orada getirip malını satanlar vardır. Mal alanlar vardır. İhtiyacımız varsa ham petrolü Rusya Federasyonu'ndan da alabiliriz.
     Yıldız, ''Aralık ayında doğalgaza bu ay için zam yok'' dedi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER