ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 01:11

Arabistan’daki yabancı işçiler ülkelerine bu yıl 29 milyar dolar gönderecek

El Riyad gazetesinin haberine göre son 10 yılda yabancı işçilerin Suudi Arabistan dışına gönderdiği para miktarı 186 milyar doları aştı.


Körfez ülkelerinden Suudi Arabistan’da çalışan yabancı işçilerin bu yıl ülkelerine yaklaşık 29 milyar dolarlık para transferi yapmasının beklendiği bildirildi.

Dünya Bankası tarafından yayınlanan bir rapora göre gelişmekte olan ülkelere gönderilen fon miktarında Suudi Arabistan, Arap ülkeleri arasında ilk, dünyada ise üçüncü sırada yer aldı.

Uluslararası para transfer firması Western Union’ın tahminlerine göre Suudi Arabistan’dan dışarıya gönderilen para miktarı son dört yılda 112 milyar doları buldu. Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine giden paranın yüzde 25’inden fazlası, altı üye ülkeden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi’nden gönderildi.

Körfez ülkelerinde çalışan yabancı işçi sayısı ve dışarıya gönderilen para miktarını göz önünde bulunduran yetkililer, bankacılık sistemi haricinde yapılan transflerleri en az seviyeye indirmeye çalışıyor. Bazı Körfez ülkelerinde maaşlar devletin gözetimindeki bir sistem ile bankalar ve döviz büroları aracılığı ile işçilere ödeniyor. Kurallara uymayan firmalara bazı müeyyideler uygulanıyor ve işletmenin ruhsatı askıya alınıyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER