ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 11:45

Arabistan, Türkiye’den canlı hayvan alacak


Suudi Arabistan, Türkiye’den canlı hayvan almak için çalışma başlattı. Suudi Arabistan Tarım Bakanlığı yetkilileri, Ocak ayında Türkiye’ye gelerek, hayvancılık tesislerini gezecek ve incelemelerde bulunacak. İthal edilecek canlı hayvan sayısı ise iki tarafın yetkilileri arasında yapılacak görüşmelerden sonra netleşecek.

Suudi Arabistan'ın, Türkiye’den canlı hayvan alması konusu Tarım Bakanı Fahad Bin Abdulrahman Bin Sulaiman Balghunaim ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in yaptığı görüşmede gündeme geldi. Suudi Bakan Balghunaim, Türkiye’nin tarımsal alandaki deneyimlerinden yararlanmak istediklerini belirterek, “Son 10 yılda kaydettiğiniz gelişmeleri dikkatle izliyoruz. Türkiye’nin tarımda büyük bir tecrübesi var, bizim de bu alanda öğreneceğimiz çok şey var. Özellikle bilgi paylaşımı ve ortak araştırmalar yapabiliriz.” dedi.

Bakan Mehdi Eker ise uygulanan tarım politikaları ve alınan tedbirler neticesinde ülkemizin tarımsal üretim değeri açısından dünyada 11. sıradan 7. sıraya, Avrupa’da da 4. sıradan 1. sıraya yükseldiğini söyledi. Türkiye’nin tarımsal araştırma-geliştirme çalışmalarına özel bir önem verdiğini belirten Eker, 250 bin kapasiteli bir tohum gen bankası ile kuraklık test merkezi kurduklarını aktardı. Suudi Arabistan ile tarım alanında her türlü işbirliğine açık olduklarını belirten Bakan Eker, “İki ülke arasında bir işbirliği mutabakat zaptının imzalanması faydalı olacaktır. Her iki ülke arasındaki tarımsal işbirliği bu sayede daha da ileri taşınacaktır.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER