ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ocak 2013 Cuma 11:07

AR-GE'ler sanayi kullanımına açılıyor


Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ar-Ge merkezlerinin sanayinin kullanımına açılmasına ilişkin ''Merkezlerle ilgili TÜBİTAK ile uzun süredir çalışıyoruz. Son aşamalara geldik. 24 saat açık kalmaları ve özellikle özel sektörle ortak bir şekilde bu altyapıların kullanımı konusunda yeni bir yönetişim modeli geliştirmiş durumdayız'' dedi.
     Yılmaz, Ankara Sanayi Odası (ASO) 1. Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti, ASO Başkanı Nurettin Özdebir ve ASO üyeleriyle görüştü.
     Türkiye'deki Ar-Ge merkezlerine ilişkin sıkıntıları dile getiren Özdebir, bu merkezlerin sadece üniversitelere hizmet ettiğini, sanayiye kapalı olduğunu söyledi.
     Bu sorunun çözümü için adım attıklarını belirten Özdebir, ''Kapıları kilitleri bu merkezlerin anahtarı hocalarda. Ankara'da üniversitelerde birçok kapalı laboratuvar var. Bunlar milyon dolarlık laboratuvarlar. Son dönemde proje geliştirdik. Rektörlerimizden destek istedik, hepsi katılmak istedi. Birer kişi görevlendirdiler. Hocalarımız çalışacaklar. Yurtdışından da konuşuyoruz. Diğer sivil toplum örgütlerinden de fon oluşturmak suretiyle üretilen teknolojilerin sanayiye dönüştürülmesi için'' diye konuştu.
     Bakan Yılmaz da Ar-Ge merkezlerinin kapılarındaki kilitleri kıracaklarını ifade ederek, bu merkezlere yönelik bir çalışma yürüttüklerini bildirdi.
     Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
     ''Merkezlerle ilgili TÜBİTAK ile uzun süredir çalışıyoruz. Son aşamalara geldik. 24 saat açık kalmaları ve özellikle özel sektörle ortak bir şekilde bu altyapıların kullanımı konusunda yeni bir yönetişim modeli geliştirmiş durumdayız. İnşallah yakın bir gelecekte belli adımları atılacak bu işin, belli mevzuatı da yapılacak. Burada temel vurgumuz üniversite-sanayi. Bu altyapıları sadece akademik amaçla oluşturmadık. Türkiye'nin dört bir yanında araştırma laboratuvarları kuruyoruz. Ulusal araştırma merkezleri var. Bunları özel sektörle kullanmak gerekiyor. Bu modeli olgunlaştırmış durumdayız.''
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER