ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ekim 2014 Perşembe 18:20

Apple'dan Çin sürprizi!

Appledan Çin sürprizi!

Çin’e ziyarette bulunan Apple’ın CEO’su Tim Cook, iki yıl içinde Çin’de 25 mağaza açacaklarını söyledi. Cook, bu mağazaların Hong Kong ve Tayvan’ı da kapsayacağını ifade etti.


Çin’e ziyarette bulunan Apple’ın CEO’su Tim Cook, iki yıl içinde Çin’de 25 mağaza açacaklarını söyledi. Cook, bu mağazaların Hong Kong ve Tayvan’ı da kapsayacağını ifade etti.

Tayvan’da mağazası olmayan Apple’ın Hong Kong’da 3, ana kıta Çin’de ise Pekin ve Şanghay şehirlerinde olmak üzere 11 mağazası bulunuyor. Çin, ABD ve Avrupa ardından Apple’ın en büyük üçüncü pazarı konumunda bulunuyor.

Cook, Çin’in Apple için gelecekte gelirine katkıda bulunacak en büyük ülke olacağını ve bunun bir an meselesi olduğunu iddia etti.

Tayvan ve Hong Kong’u da içine alan ‘’Büyük Çin Pazarı’’nın Apple’ın gelirlerinin yüzde 14’ünü oluşturduğunu ifade eden Apple’ın CEO’su, Çinlilerin çoğunun şirketin ürünlerini alacak gücü olmadığını söyledi. Çin’in dünya tarihinde çok sayıda insanın orta sınıfa dahil olduğu büyük bir pazar olduğunu da sözlerine ekledi.

Bilgisayar ve telefonlarda dünyanın en büyük pazarı olan Büyük Çin’de Apple'ın satışı, yılın ikinci mali çeyreğinde rekor kırarak yüzde 11’e yükseldi ve 8,8 milyar dolar oldu. İkinci çeyrekte Apple’ın yüzde 6,5’lik pazar payını oluşturan Çin, akıllı telefon pazarında 6'ıncı sırada yer alıyor.

Cook, hâlâ Pekin'deki Tsinghua Üniversitesi Ekonomi ve Yönetim Okulu için danışma kurulunda bulunuyor ve üniversitede bir toplantı planlıyor. Ayrıca Cook'un, Çin’in dev arama motoru Baidu ve elektronik ticaret sitesi Alibaba’nın yetkilileriyle de görüşeceği bildirildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER