ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Mayıs 2014 Perşembe 18:49

Antalya ekoturizme çalışıyor

Antalya ekoturizme çalışıyor

4 ilçenin bitki, kuş ve doğal zenginliği ekoturizme kazandırılacak.


Ekoturizm uzmanı ve emekli Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. İlhami Kiziroğlu, Antalya'nın Manavgat, Gündoğmuş, İbradı ve Akseki ilçelerinin insanının ekoturizmle iç içe olması gerektiğini bildirdi. Kiziroğlu, köylerde ekoturizmin hayat bulmasıyla köylünün de ürettiği el işi ve doğal ürünleri satarak ekonomik girdi oluşmasını sağlayacağını kaydetti. Ekoturizmin en önemli halkasını halkın oluşturduğunu belirten Kiziroğlu, turizmde insan unsurunun birinci sırada geldiğini dile getirdi.

Ekolog İlhami Kiziroğlu, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, ekoturizmin temelini çevrenin korunması ve doğal varlıklara sahip çıkılmasının oluşturduğunu söyledi. Titreyengöl-Sorgun Turizm Yatırımcılar Birliği'nin (TİSOYAB) Manavgat ve bölge ilçelerde ekoturizmin yaygınlaştırılması ve çevrenin korunmasına yönelik çalışmaları desteklediklerini belirten Kiziroğlu, sürdürülebilir turizmin ana temasını çevre oluşturduğunu, çevrenin olmadığı yerde de çevre turizmden bahsedilemeyeceğini kaydetti. Kiziroğlu, Antalya'ya gelen turistlerin alternatif turizm kapsamında nefes alacağı yerlerin başında Manavgat Beşkonak Köprülü Kanyon Milli Park Alanı, Oynapınar Barajı bölgesi, Sorgun Çamlığı, Titreyengöl, İbradı Ormana tarihi evleri, Akseki'nin yeraltı mağaraları, kanyonlar, Alara Çayı, Uçansu Şelalesi ve Alara Çayı, Altınbeşik Mağarası, Boğazkent Kuş Gözlem Merkezi, köy evleri, çiftlik evi, yaylaları, botanik bahçeleri ve dağ bisikleti parkuru yerleri olduğunu ifade etti.

Antalya'ya gelen turistin mutlaka ülkelerine dönmeden önce Torosların zengin bitki çeşitliğini görmesi gerektiğini anlatan Kiziroğlu, "Antalya deniz, kum ve güneş turizminde ulaşacağı en son noktaya ulaştı. Antalya 2018 yılına kadar Antalya'ya 18 milyon turisti ağırlamak istiyorsa Torosların doğal güzelliğini ekoturizmle gün yüzüne çıkarmak zorunda. Ekoturizm dünyanın yükselen trendi. Turistler rezervasyon yaptırırken kaldıkları otelin ne kadar çevreci, ne kadar doğa ile iç içe ve sı kaynaklarının temizliğini ön planda tutuyor. Turist, doğa ile baş başa kalarak kendini dinlemek ve hayatın içinde olmak istiyor. Bu bakımdan Manavgat, Gündoğmuş, Akseki ve İbradı'nın köyleri ekoturizme hızlı bir şekilde açılmalı. Antalya'daki kitle turizmindeki tıkanma ve son noktaya varma ancak Torosların ekoturizme açılması. Bu dört ilçe bitki ve kuş çeşitliliği bakımından Türkiye'nin en zengin ilçeleri." dedi.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER