ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Haziran 2013 Pazar 12:45

AnkaraValiliği, biçerdöver genelgesi yayımladı

AnkaraValiliği, biçerdöver genelgesi yayımladı


Ankara Valiliği, Başkent sınırları içerisinde biçerdöverlerle yapılan hasatta meydana gelebilecek dane ve sap kayıpları ile dane hasarlarının en alt seviyeye indirilmesi için biçerdöver genelgesi yayımladı.

Biçerdöver Kontrol Hizmetlerinin Organize Edilmesi Ve Kontrollerinde Esas ve Usullerini Belirleyen
Genelge uyarınca, Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından biçerdöver kontrollerinde beklenen etkinliğin sağlanabilmesi için il koordinatörü ve yeterli sayıda kontrolör görevlendirilecek. Kurallara mutlaka uyulmasını istenen Ankara Valiliği, Biçerdöver Operatör Belgesi veya G sınıfı (Biçerdöver) Sürücü Belgesi olmayan sürücülere biçerdöverle biçim yaptırılmayacağına dikkat çekti. Hasat olgunluğuna gelmemiş ve çiğ düşmüş ürünlerin hasat edilmeyeceği, biçerdöverlerle yapılacak hububat hasadında yüzde 2 dane kaybını geçmeyecek şekilde biçerdöver ayarları yapılacağı ifade edildi.

SAP VE ANIZ YAKMAK YASAK

Biçerdöverler hasat edilecek her tarlanın ekin durumuna göre yeniden ayarlanacağı, sap ayırıcılar ve yatık ürünlerin hasadında başak kaldırıcıların mutlaka kullanılacağı vurgulanan genelgede; diğer hususlar şöyle sıralandı:
"Biçerdöverlerin ilerleme hızı ve dolap devri gerektirmedikçe kesinlikle yükseltilmeyecek, biçim yüksekliği sap kayıpları ve anız yangınlarına meydan vermemek için tarlanın durumuna göre minimum seviyede ayarlanacaktır. Biçerdöverle biçim esnasında tarlaya namlu halinde bırakılan sapların balya veya saman olarak değerlendirilmediği durumlarda, biçerdöverlerin sap haznesine takılan ve bir kol vasıtasıyla devreye alınarak sapları parçalayıp tarlaya yayan sap kıyma düzeni (haşpay) veya sapları kıyarak arkasına takılı bir römorkta saman halinde toplayan biçerdöver saman makinasının biçerdöverlere monte edilmesi ve kullanılması ile yağışın bol olduğu, kuraklığın olmadığı yıllarda anız yangınlarının önüne geçilmesi sağlanacaktır. Hububat hasadına başlayan biçerdöverlerde yangın söndürme cihazları ve ilk yardım çantası bulundurulacak, hasat esnası dâhil meydana gelebilecek yangın ve kazalara karşı gereken emniyet tedbirleri önceden alınacaktır. Biçerdöver kira ücretlerinin belirlenmesinde esas, karşılıklı anlaşma olacaktır. Ürün sahibi veya ürün sahiplerini temsilen muhtarlık, belediye başkanlıkları, ziraat odası başkanlıkları veya çiftçi mallarını koruma başkanlıklarınca, hizmet vericiler olan biçerdöver sahibi veya sahipleri ile hukuki geçerliliği olan sözleşme yapacaklar, biçerdöver kira ücretleri yapılacak sözleşmede belirtilecektir. Çiftçiler, hasadı bitmiş tarlalarda kalan sap ve anızı yakmayacaklardır. Bu kararlara aykırı davranan biçerdöver sahipleri ve biçerdöver kullanıcısı operatörlere cezai işlem uygulanacaktır."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER