ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ağustos 2013 Perşembe 15:39

Ankara'da keşfedilen jeotermal kaynaklar üretime açıldı

Ankarada keşfedilen jeotermal kaynaklar üretime açıldı


Ankara’da yeni keşfedilen jeotermal kaynaklarının üretime açılış töreni, Enerji Bakanı Yıldız’ın katılımıyla gerçekleşti. Törene, MTA Genel Müdürü Mehmet Üzer ve Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna da katıldı.

        Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Maden Tetkik Arama ve Genel Müdürlüğü’nün (MTA) Ankara ili sınırları içinde yaptığı sondajlar sonucunda jeotermal kaynaklara ulaştı. Sincan-Yenikayı, Çamlıdere-Tatlak, Ayaş-Bayat ve Kızılcahamam-Gümele kuyuları, Sincan’daki Yenikayı Jeotermal Sondajı'nda yapılan törenle üretime açıldı.

        "25 BİN YATAKLI OTELLERE YETECEK KADAR TERMAL GÜÇ VAR"

        Törene katılan MTA Genel Müdürü Mehmet Üzer, Ankara’nın da Afyon gibi termal tesis olabileceğini düşündüğünü söyledi. Bin 296 metre sondaj yaptıklarını ifade eden Üzer, "51 bin litre saniye su bulduk. 25 bin yataklı otellere yetecek kadar termal güç var elimizde, sondajlarımız devam edecek." dedi.

        2005 yılında, 5 bin metre sondajı özel sektörün yapamadığını belirten Üzer, "Özel sektörün gücü yoktu, bugün ise bir firma 500 bin metre sondaj yapabiliyor. Bugün Türkiye’nin 2 milyon metre civarında sondajı var. Hedefimiz yılda 5 milyon metre sondaj yapmak." şeklinde konuştu.

        "6 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK"

        Ankara’da bulunan jeotermal kaynaklarla, yaklaşık 25 bin yatak kapasiteli 20 adet termal ve sağlık tesisleri yatırımları yapılabileceği belirtildi. Tesislerin yaklaşık maliyeti 1 milyar dolar olarak tahmin edilirken, 6 bin kişiye istihdam sağlanması bekleniyor.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER