ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 15:56

Ankara yenilikçi yatırımların da merkezi


Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara'nın, şehrin içinde bulunan 8 organize sanayi bölgesiyle çevreyle barışık, gelişmeye açık bir yapı sergilediğini kaydetti.
     Özdebir, ''Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri''nde yaptığı konuşmada, Ankara'da bu tarz çalışmalar olmasının tesadüf olmadığını belirterek, Ankara'nın savunma sanayi ile 1900'lü yılların başından bu yana tanışık olduğunu, kurtuluş savaşı mühimmatlarının burada üretildiğini ifade etti.
     Ankara'nın havacılık alanına da yabancı olmadığını belirten Özdebir, Türkiye'nin ilk uçak fabrikalarının da Ankara'da kurulduğunu söyledi.
     Özdebir, Ankara'nın bugünkü imkan ve kabiliyetleri ile savunma sanayinin burada olmasını hak eden bir il olduğunu kaydederek, şehrin bu konudaki potansiyelini de her geçen gün artırdığını dile getirdi.
     Ankara'nın Türkiye'nin en rekabetçi ili seçildiğini de anımsatan Özdebir, bu rekabetçiliğin sadece ekonomik yapı ve üniversitelerle sağlanmadığını, geleceğe yönelik potansiyelin de bunda etkili olduğunu belirtti.
    
     -Ankara yenilikçi yatırımların da merkezi-
    
     Özdebir, Ankara'nın en yenilikçi ve yüksek teknolojili yatırımların da merkezi olduğuna dikkati çekerek, ''Ankara'da 6 tane müthiş teknopark, 16 üniversite bulunuyor. Teknolojik firmaların sayısı da her geçen gün artıyor'' dedi.
     Ankara'nın yazılım alanında da çok başarılı işlere imza attığını vurgulayan Özdebir, şehirdeki teknoparkların dünyada bir elin parmaklarını geçmeyecek çalışmaları başarabildiğini ve kendisinin de bundan gurur duyduğunu ifade etti.
     Özdebir, bütün bu çalışmaların Ankara'nın sanayisini ve savunma sanayini destekleyen itici güçler olduğunu vurguladı.
     Şehrin, makine imalatı, taşıt araçları, traktör, beyaz eşya, ofis mobilyaları gibi birçok alanda lider olduğunun da altını çizen Özdebir, ''Ankara, şehrin içinde bulunan 8 organize sanayi bölgesiyle çevreyle barışık, gelişmeye açık bir yapı sergiliyor'' dedi.
    
     -Organizasyondan olumlu sonuçlar bekleniyor-
    
     OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da bu organizasyonla geçen yıl Meksika'da tanıştıklarını, daha sonra organizasyonu Ankara'ya taşıdıklarını dile getirdi.
     Organizasyonun Ankara'ya taşınmasındaki en önemli itici gücün, şehirde bulunan savunma sanayi kümelenmesi olduğunu belirten Aydın, bu organizasyondan olumlu sonuçlar alınabileceğini kaydetti.
     OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi Derneği (OSSA) Başkanı Mithat Ertuğ ise etkinliğin, karşılıklı görüşmelerde firmalara imkan ve kabiliyetlerini göstererek işbirliği oluşturmayı amaçladığını belirtti.
     Bu durumun çok faydalı sonuçlar vereceğine dikkati çeken Ertuğ, 2014 yılının Ekim ayında yapılacak diğer etkinliğe de bütün katılımcıları davet etti.
    
     -Türkiye, savunma sanayinde stratejik öneme sahip-
    
     BCI Aerospace firmasının üst yöneticisi (CEO) Stephane Castet ise Türkiye'nin savunma sanayinin önde gelen ülkelerinden biri olduğunu ve ülkenin gelecek için stratejik önemi bulunduğunu söyledi.
     Organizasyon konusunda OSSA'yı ortak olarak seçmelerinde bu durumun önemli rol oynadığını vurgulayan Castet, Türkiye'nin, Avrupa ve Orta Doğu arasında stratejik bir köprü görevini üstlendiğini bildirdi.
     Castet, organizasyon kapsamında 2000'den fazla birebir görüşmenin yapılacağını ifade ederek, görüşmelerden olumlu sonuçlar beklediğini sözlerine ekledi.
     ''Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri'' 8 Mart tarihinde sona erecek. Bu süre içerisinde katılımcı firmalar işbirliği kapsamında birebir görüşmeler gerçekleştirebilecek.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER