ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Aralık 2013 Pazartesi 08:36

Ankara ile Bağdat petrolde anlaştı

Ankara ile Bağdat petrolde anlaştı

Türkiye ve Irak, Irak'ın herhangi bir bölgesinden petrol ihracatında Bağdat'tan onay alınması konusunda uzlaştı.


Türkiye, Bağdat'ın onayı olmadan Kuzey Irak'tan petrol ihraç edemeyecek.

Bu sonuç, Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın Bağdat'ta Iraklı mevkidaşıyla yaptığı görüşmeden çıktı.

Bağdat'la yaşanan sıkıntı bu uzlaşmayla giderilirken, şimdi gözler bugün Erbil'de yapılacak olan enerji konferansına çevrildi.

Türkiye ve Irak, Irak'ın herhangi bir bölgesinden petrol ihracatında Bağdat'tan onay alınması konusunda uzlaştı.

Açıklama Bağdat'ta Enerji Bakanı Taner Yıldız ile Irak'ın enerjiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani'nin görüşmesinin ardından geldi.

Şehristani, "Bağdat ve Ankara, Irak'ın herhangi bir bölgesinden petrol ihracatında merkezi hükümetin onayının olması gerektiği konusunda uzlaştı" dedi.

Geçtiğimiz günlerde Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, petrol işbirliği kapsamında Başbakan Erdoğan ile Ankara'da bi raraya gelmiş ve bazı sözleşmeler imzalanmıştı.

Irak merkezi yönetimi, Türkiye'nin Bölgesel Kürt Yönetimi'yle yaptığı bu petrol anlaşmasına tepki göstermişti. Bu yüzden, Bağdat'ın hava sahasını Türkiye'den yapılan özel uçuşlara kapattığı iddia edilmişti. Ancak, Irak Ulaştırma Bakanlığı Sözcüsü, böyle bir kararın söz konusu olmadığını söyledi.

Bu arada Enerji Bakanı Taner Yıldız, Bağdat'ta yaptığı görüşmenin ardından Erbil'e geçti. Bakan Yıldız, bugün 300 şirketin katılacağı Kürdistan-Irak Petrol ve Gaz Konferanası'na katılacak.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER