ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 15:39

Anastasiadis: İflası engelledik

Anastasiadis: İflası engelledik


Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Güney Kıbrıs'ta ekonomisinin iflasın eşiğinden kurtulduğunu söyledi. Bu süreçte karşılaştıkları seçeneklerinin kolay olmadığını belirten Anastasiadis, gerçekleştirdikleri sıkı müzakereler ve bazı konulardaki ısrarcı tavırları sayesinde iflası engelleyen anlaşmaya vardıklarını ifade etti.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Güney Kıbrıs ile Eurogroup arasında varılan anlaşma ve yaşanan banka krizine ilişkin dün akşam halka sesleniş konuşması gerçekleştirdi ve krizin sorumlularının bulunması için soruşturma açılacağını açıkladı.

Anastasiadis, dün akşam yaptığı halka sesleniş konuşmasında, Güney Kıbrıs’ın iflasın eşiğine gelmesine sebebiyet veren sorumluların bulunması için Rum Bakanlar Kurulu’nun önümüzdeki günlerde toplanarak, soruşturma açacak müfettişler atayacaklarını kaydetti.

Konuşmasında, Eurogroup toplantısında yaşananlar ve varılan anlaşmaya da değinen Anastasiadis, Güney Kıbrıs’ın ekonomik iflasın eşiğine geldiğini, karşılaştıkları seçeneklerin kolay olmadığını belirterek, ancak sıkı müzakereler ve ısrarcı olmaları sonucunda ülkenin iflasını engelleyen anlaşmaya vardıklarını ifade etti.

Anastasiadis, Euro Grubu’yla yapılan anlaşmanın “mevcut şartlarda yapılabilecek en iyi anlaşma olduğunu” da vurguladı ve bankacılık sektörünün istikrarını yeniden kazanacağını savundu.

Anastasiadis: “Laiki Bankası’nın iflasını önledik. Kıbrıs Bankası’nın tamamen yeniden sermayelendirilmesini başardık. Kıbrıs Bankası’nın, Laiki Bankası’nın sağlıklı bölümüyle birleşmesiyle mevduat sahiplerine ve ülke ekonomisine hizmet verecek güçlü bir banka yaratıldı.” şeklinde konuştu.

Önümüzdeki günlerde zor kararların uygulamaya geçilmeye başlanacağı konusunda da Rumları uyaran Anastasiadis, bankaların işleyişine bazı kısıtlamaların getirileceğini ancak bunların zaman içerisinde yumuşayacağını vurguladı.

Anastasiadis, Avrupa Merkez Bankası’nın Güney Kıbrıs’taki bankacılık sistemine likidite akışını sağlayacağını ve 10 milyar Euro’luk krediyi de alacaklarını belirterek, halkına birlik içerisinde hareket etme çağrısında bulundu.

Krizden etkilenen bankalarda bulunan ihtiyat sandığı yatırımlarının güvence altına alınmasının ilk tedbir olarak uygulanacağını ifade eden Anastasiadis, Euro bölgesinden çıkılmasının ise, “bazı ortaklarının tutumlarının hayal kırıklığı yaratmış olmasına karşın krize çıkış yolu teşkil etmeyeceği” görüşünü ortaya koydu.

Rum Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis de açıklamasında, Eurogroup'la varılan anlaşmanın ülkeyi iflastan kurtardığını belirterek, en kötü gelişmelerin son 6-8 ay içerisinde gerçekleştiğini ifade etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER