ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 15:30

Anaç koyun keçi desteği başvuruları yarın başlıyor


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan anaç koyun-keçi desteklemeleri için başvurular 2 Eylül’de başlayacak.

Hayvancılık Desteklemeleri Hakkında Uygulama Esasları Tebliği kapsamında 1 yaşından büyük hayvanlar için yapılan desteklemeler için başvurular 30 Kasım’a kadar sürecek. Yetiştiriciler işletmelerindeki hayvanlarının kulak küpe numaralarını tespit ederek liste halinde yazarak ilgili müdürlüğünde en geç 30 Kasım 2013 tarihine kadar güncelletmesi gerekiyor. Güncelleme işleminin ardından müdürlükten alınan güncel hayvan listeleri bağlı olunan koyun keçi birliğine belirtilen tarihler arasında başvuru dilekçelerine ek yapılarak destekleme başvurusu yapılabilecek. Koyun keçi kayıt sistemi ile koyun keçi bilgi sisteminde kayıtlı olmayan yetiştiriciler desteklemeden yararlanamayacak. Başvuru yapan yetiştiricilerin hayvanları il müdürlüklerin yetkili personeli tarafından yerinde kontrol edilecek. Destekleme ödemeleri her hayvan için 20 lira olacak.

Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, yaptığı açıklamada, bakanlık tarafından anaç koyun ve keçi destekleme ödemesinin yapıldığı belirtti. Anaç koyun-keçi desteklemeleri için başvuruların 2 Eylül’de başladığını bildiren Akın, "Anaç koyun keçi destekleme müracaatları 2 Eylül Pazartesi gününden itibaren başlıyor. Yetiştiricilerimizin bu destekten faydalanabilmek için bağlı bulunduğu gıda tarım ve hayvancılık il ve ilçe müdürlüğüne başvurarak Türkvet ile koyun keçi kayıt sistemi(KKKS) güncel çıktısını alarak bu çıktı ile birlikte birliğe müracaat edecek. Bu müracaatlar sırasında herhangi bir eksikliğin olmaması içinde köy muhtarlarının da yardımcı olmasını istiyoruz." dedi.

İhsan Akın, yaptığı yazılı açıklamada, 2013 yılı desteklemeleri hakkında Mısırdere köyünde yetiştiriciler ve muhtarlarla bilgilendirme toplantısı yaptıklarını, amaçlarının yetiştiricileri sahada bilgilendirmek olduğunu ifade etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER