ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Mart 2013 Pazar 16:48

Amerikalılar Türk silahına sarıldı

Amerikalılar Türk silahına sarıldı

ABD'de silah satışına yönelik kısıtlamaların gündeme gelmesi, Türk firmalarının ABD'ye gerçekleştirdiği silah ihracatını artırdı.


ABD'de silah satışına yönelik kısıtlamaların gündeme gelmesi ve yasak ihtimalinin, silah satışlarını ikiye katladığı, Türk firmalarının da Ocak - Şubat döneminde en fazla ihracatı ABD'ye gerçekleştirdiği belirtildi.

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) Başkanı Latif Aral Aliş, ''Bugün ABD'de bir çakı almak için bile sıra bekleniyor. Türk firmaları talebi karşılamak için tam kapasite çalışıyor'' dedi.

Yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin en genç ihracatçı birliklerinden olan Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI), ikinci milli katılımlı fuar organizasyonunu Almanya'nın Nürnberg kentinde düzenlenen ''IWA Avcılık ve Atıcılık Fuarı''na gerçekleştirdi. Yaklaşık 50 Türk firmasının katıldığı fuarda, savunma ve güvenlik sistemleri, yazılım, kara, hava, deniz araçları ve teçhizatları ile elektronik harp sistemlerine yönelik ürünler sergilendi.
Fuarla ilgili değerlendirmelerde bulunan SSI Başkanı Latif Aral Aliş, ilk iki gün itibariyle fuarın amacına ulaştığını söyledi. Fuarın hafif silahlar kategorisinde dünyanın ikinci büyük fuarı olduğunu dile getiren Aliş, ''Biz ülke olarak silaha meraklı biliniriz, ama aslında en az meraklı ülkelerden biriyiz. Tüm dünyadan profesyonel ziyaretçiler burada silahları ve sektördeki son gelişmeleri inceliyor. Avcılık ve atıcılığı bir spor olarak yapan profesyonellerin çoğu bu fuarda'' görüşünü ifade etti. Aliş, Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı ABD'den pek çok alıcının da IWA Fuarında Türk firmalarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdiği bilgisini verdi.

EN FAZLA iHRACAT ABD'YE
    
Sektörün güncel ihracat rakamlarını da değerlendiren Aliş, ABD'de gündeme gelen silah yasağının satışları hızlandırdığını, özellikle Türk firmalarının talebi karşılamak için yoğun bir biçimde çalıştığını vurguladı.

Ocak - Şubat döneminde Türkiye ihracatı yüzde 5,6 artarken, SSI ihracatının yüzde 33 artışla 164 milyon dolara çıktığını hatırlatan Aliş, ''Birliğimiz, Ocak - Şubat döneminde en fazla ihracatı yüzde 38 artış ile ABD'ye yaptı. Bugün ABD'de bir çakı almak için bile sıra bekleniyor. Türk firmaları talebi karşılamak için tam kapasite çalışıyor'' yorumunu yaptı.

''DÜNYANIN EN BÜYÜK iLK 100 FiRMASI iÇiNDE 5-6 FiRMAMIZ OLUR''
    
Bu yılın sonunda 1,5 milyar dolarlık ihracat rakamına rahatlıkla ulaşacaklarını savunan Aliş, yaklaşık 60 firma ile kurdukları ihracatçı birliğinin bugün 164 üyeye sahip olduğunu vurguladı.
 Aliş, ''2013 yılı sonuna kadar üye sayımız 250 olur. Savunma ve havacılık sanayi herkesin hemen girebileceği bir alan değil, büyük altyapı bilgisi gerekiyor. 2023 yılında 25 milyar dolar hedefimizi rahatlıkla yakalarız ve dünyanın en büyük yüz firması içinde 5-6 Türk firması kendine yer bulur'' öngörüsünü de paylaştı.
    
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER