ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ocak 2013 Çarşamba 11:07

Altının onsu 2013 yılına yükselişle başladı

Altının onsu 2013 yılına yükselişle başladı


Uluslararası piyasada altının onsu 2013 yılına ABD'de ''mali uçurum'' sorununun şimdilik ortadan kalkmasının pozitif etkisiyle yükselişle başladı.
    
2012 yılını 1.675 dolardan kapatan altının onsu 2013 yılının ilk işlem gününde 1.684,90 dolara kadar yükseldikten sonra şu dakikalarda 1.680 - 1.685 dolar seviyelerinde işlem görüyor.
    
Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk ABD'de ''mali uçurum'' sorunun çözülmesinin ardından doların diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesiyle altın, kıymetli metal ve petrol fiyatlarının yükselişe geçtiğini belirtti.
    
Global piyasalarda iyimserliğin artmasına rağmen, ABD'de yeni önlemler alınmazsa bütçe açığının yükselebileceğine dikkati çeken Yıldırımtürk, altın ve kıymetli metal fiyatlarındaki yükselişte yeni yılın başlangıcında hedge fonların yeni pozisyon açıyor olmaları ve avro/dolar paritesinin yükselişinin etkili olduğunu ifade ediyor.
    
Teknik olarak altın fiyatında 1.685 dolar/ons direncinin aşılması durumunda 1.700 dolar/ons psikolojik direncinin gündeme gelebileceğini tahmin eden Yıldırımtürk ''Ancak, global piyasalarda iyimserliğin artmasının ardından gelişen ülkelerde yerel para birimi cinsi yatırım araçlarında getirilerin daha iyi olabileceği beklentisiyle altın ve kıymetli metal fiyatlarındaki yükselişler yine satışlarla karşılaşabilir'' dedi.
    
Hedge fonların yeni pozisyon almalarının ardından kısa vadeli kar satışlarının etkisini artırabileceğine dikkati çeken Yıldırımtürk teknik olarak 1.675 - 1.665 ve 1.650 dolar/ons desteklerinin tekrar gündeme gelebileceğini belirtti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER