ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 14:00

Altının onsu 1.390 doların üzerini gördü


Uluslararası piyasalarda haftanın ilk işlem gününe yükselişle başlayan altının ons fiyatı 1.392,28 doları görse de bu seviyeden gelen satışların etkisiyle şu dakikalarda 1.378 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Piyasaların daha çok Ukrayna kaynaklı ABD, Avrupa ve Rusya arasındaki gerginliği takip ettiği ve Çin'de batan şirket haberinin özellikle bakır başta olmak üzere emtia piyasalarında kırılganlık yarattığı geçen haftada makroekonomik verilerin etkisi sınırlı kaldı.

Geçen hafta piyasalarda risk iştahında azalmaya sebep olan gelişmelerle birlikte, güvenli varlık alımlarına yönelik talebin artmasıyla altının ons fiyatı son altı ayın en yüksek seviyesi olan 1.388,08 dolara kadar yükselmişti.

Bu haftanın ilk işlem gününe 1.382,40 dolar seviyesinden başlayan altının ons fiyatı, 6 aylık zirvesini genişleterek 1.392,28 dolara kadar yükseldikten sonra bu seviyeden gelen satışların etkisiyle şu dakikalarda 1.378,11 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Analistler, Kırım Parlamentosu'nun "Bağımsız Kırım Cumhuriyeti"ni ilan etmesinin ardından Rusya, ABD ve Avrupa ülkelerinden gelecek açıklamaların takip edileceğini belirtiyor. Bugün ABD'de açıklanacak imalat verilerinin altın fiyatlarının yönü üzerinde etkili olacağını dile getiren analistler, ayrıca bu hafta çarşamba günü ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz ve varlık alım kararı ve Başkan Janet Yellen'ın konuşmasının altın fiyatları açısından oldukça kritik öneme sahip olduğunu kaydediyor.

Analistler, teknik olarak 1.370 dolar seviyesini yukarı yönlü kıran altının ons fiyatında 1.400 dolar seviyesinin önemli direnç konumunda olduğunu, 1.400 - 1.415 dolar seviyelerine yaklaştıkça kar satışlarının etkisini artırabileceğini tahmin ediyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER