ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Kasım 2012 Çarşamba 07:28

Altından fazla kazandırıyor

Altından fazla kazandırıyor

Herkesin gözü altın tarafında fakat altında çok daha akıllıca bir yatırım kolu yeni yatırımcılarını bekliyor.


ABD seçimleri sonrasında Obama’nın yeniden başkanlık koltuğuna oturması ile FED’in genişlemeci para politikalarına devam edeceği beklentisi ile altın fiyatlarında uzun vadeli iyimserlik hakim.

Fakat bu söyleyeceğimiz yatırım altında daha akıllıca bulunmaya başladı.

thelira.com'da yer alan haber göre başta biraz çılgınca gelse de her gün kabaca ölümler ve doğumlara bakıldığında 200 bin insan hayata gözlerini açıyor. Doğan insanların her gün ortalama 1250 kalori tüketmesi gerekiyor. Topluca bakıldığında ise 91.25 milyar kalori hayata katılanların her gün ortalama ihtiyacı.

Peki bu kadar çok yiyecek nereden gelecek?

Sadece bir fincan pirinçte bir 300 kalori var. Dönüm başına yıllık hasatın 150 kile olduğu düşünülürse dönüm başına 6.7 milyon kalori ediyor. Aynı hesaptan yola çıkılırsa 200 bin kişinin ihtiyacını karşılayacak olan kaloriyi elde etmek için 13.600 dönüm yani Manhattan adası büyüklüğünde bir pirinç tarlasına ihtiyaç var. Daha da önemlisi bu büyülükteki bir tarladan her gün ürün alınıyor olabilmesine.

İnsanların sadece pirinç yemedikleri düşünülürse ve insanların sağlıklı yaşamları için gıda zincirinin içine pek çok tarım ürünü ve hayvansal gıdayı sokması gerekiyor. Gelir düzeyi arttıkça yeme alışkanlıları değişen insanoğlu daha lüks ürünlere yöneliyor. Sığır eti ele alınırsa yapılan hesaplara göre dönüm başına 1.1 milyon kalori olduğu ortaya çıkıyor.

Hızla artan gıda talebi dünya üzerindeki sınırlı arz ile örtüşmemeye başlarken, hükümetlerin gıda politikaları da daha sıkı hale gelmeye başladı.

Dünya genelinde merkez bankaları para basmaya devam ederken basılan paralar hızla havaya karışıyor.

Bu noktada ise en akıllıca yatırım olarak tarım öne çıkıyor. Arz tarafında azalma pazarın açığını ortaya koyarken her gün hızla artan talep yeni pazarların açılmasına neden oluyor. Geçtiğimiz yıllarda mısırdan buğdaya sütten ette fiyatların rekor seviyeler yükselmesindeki en önemli nedenler arasında az tarafındaki sıkışıklık öne çıktı.

Piyasa uzmanları tarımın en az gelecek 10 yılın en önemli yatırım aracı olmasını bekliyorlar. Tarım emtiaları tarafında takip artarken gıda teknolojisi ile ilgilene şirketlerde radarlara girmiş durumda. Fiziki altın bulundurmaktan daha fazla getirisi olması beklenen sektörde gıda kaynağı ve garantileri öne çıkıyor.

ROGERS’DA TARIM DEMİŞTİ

Emtia gurusu, yükselen fiyatlardan yararlanmak için yatırımcıların tarım şirketlerinden ziyade, borsa yatırım fonlarını tercih etmelerinin daha iyi olacağını Temmuz ayında Türkiye’de katıldığı toplantılarda dile getirmişti.

Rogers, tarım işçilerinin giderek yaşlandığına ve yeni neslin tarım sektöründe çalışmak istemediğine dikkat çekerken, bunun yaratacağı istihdam açığının, ABD'de yaşanan kuraklıktan daha ciddi bir sorun olduğunu, ülkelerin sınırlarını tarımda çalışmak isteyen tüm işçilere açması gerektiğini belirmişti.

Rogers, "Eğer gıda fiyatları daha da artmaya devam ederse, gerek gelişen, gerek gelişmiş ülkeler olarak hepimiz aç kalacağız" yorumunda bulunmuştu.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER