ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Rüzgarlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 13:37

Altından altın fırsat!


Antalya Kuyumcular Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ferda Erdem, düşen fiyatların yaklaşan düğün sezonu öncesinde altın almak isteyenler için güzel bir fırsat olduğunu bildirdi.
     AA muhabirine açıklamalarda bulunan Erdem, küresel kriz boyunca yatırımcı için güvenilir bir liman olarak görülen altının fiyatının, ABD ekonomisindeki toparlanma ve Güney Kıbrıs'ın rezervlerindeki altını satışa çıkartma endişeleri nedeniyle sert bir şekilde düştüğünü hatırlattı.
     Globalleşen dünyada ülke ekonomilerindeki hareketlerin diğer ülkelere ve ticarete hemen yansıdığını anlatan Erdem, şöyle konuştu:
     "Küresel ekonomik kriz etkisini kaybediyor. Şirketler karlılık oranlarını artırmaya, ülkeler ekonomilerini toparlamaya başladı. Bunlar da yavaş yavaş yatırımcıları yönlendiriyor. Kriz döneminde güvenilir liman olması nedeniyle altına bir hücum olmuştu. Piyasalar düzeldikçe insanlar tercihlerini ticarete döndürmeye başladı."
     Altın fiyatlarının kısa zamanda toparlayacağını düşündüğünü kaydeden Erdem, altının kısa vadeli değil, uzun vadeli bir yatırım aracı olduğunu vurguladı.
     Erdem, "Altın son 3 senede yatırımcıya yaklaşık yüzde 75 kar getirmiştir. Kısa dönemli değerlendirmemek lazım" dedi.
    
     -"Düğün sezonu öncesinde güzel bir fırsat"-
    
     Düğün sezonunun yaklaştığını hatırlatan Erdem, "Düşen fiyatlar düğün sezonu öncesinde altın almak isteyenler için güzel bir fırsat" diye konuştu.
     Erdem, şu anda altın fiyatlarının gerçekten cazip olduğunu, ekonomide çok ciddi dalgalanmalar olmazsa fiyatların biraz daha ucuzlayabileceğini fakat bundan sonra çok sert bir düşüş daha yaşayacağını düşünmediğini söyledi.
     Altının özellikle 2010 ve 2011 yıllarında yatırımcılara ciddi getiri sağladığını belirten Erdem, kısa vadeli iniş ve çıkışlar olabileceğini fakat altının yatırımcıya her zaman için kazandırmaya devam edeceğini vurguladı.
     Düşen altın fiyatları nedeniyle tedirgin olup ellerindeki altını çıkartmaya çalışanlara uyarılarda bulunan Erdem, "Altın almak isteyenler hemen alsın, satmak isteyenlerin ise biraz daha beklemelerinde fayda var" diye konuştu.
     Altında sert iniş ve çıkış dönemlerinde kuyumcuların satışlarının durağanlaştığına dikkati çeken Erdem, fiyatlardaki değişikliğin şu anda ticarete olumsuz yansıdığını fakat 15 gün veya bir aya kadar normale dönmesini beklediklerini sözlerine ekledi.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER