ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2014 Perşembe 12:06

Altın yükseliş isteğini devam ettiriyor


Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı güne 1.257,80 dolardan başladıktan sonra 1.260 dolar seviyelerinde tutunarak kısa vadeli yükseliş eğilimini devam ettiriyor.
Dün güne 1.254,90 dolar seviyesinden başlayan altının ons fiyatı dün açıklanan ABD ocak ayı ADP özel sektör istihdam verisinin sınırlı da olsa beklentilerin altında artış göstermesiyle 1.274,40 dolar seviyesine kadar yükseldikten sonra ABD'de ocak ayı ISM imalat dışı endeksinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle yeniden 1.255 dolar seviyelerinde dengelendi.
Analistler, yarınki ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) kararları ve ABD'de açıklanacak haftalık işsizlik maaşı başvurularının altın fiyatının yönü üzerinde etkili olacağını belirtiyor. Teknik olarak 1.278 dolar seviyesinin önemli direnç olduğunu, bu seviyenin aşılması durumunda 1.300 doların gündeme gelebileceğini kaydeden analistler, altının ons fiyatında 1.255 doların altında ise 1.238 dolar destek seviyesinin takip edileceğini ifade ediyor.

- "Büyük fonlarda giriş olmadığı sürece yükselişlere şüphe ile bakılmalı"

ALB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut da altının ons fiyatının geçen günlerde ABD tarafında beklentilerin altında açıklanan verilerden destek alarak 1.235 dolar olan önemli destek noktasının üzerinde tutunduğunu vurguladı.
Dün ABD'de ADP özel sektör istihdamının beklentileri karşılayamaması ile altının 1.275 dolar direncini test ettiğini fakat yükselişin kalıcı olamadığını hatırlatan Karabulut, şunları kaydetti:
"Altının ons fiyatında önemli destek noktaları 1.255 ve 1.235 dolar seviyeleri, yükselişe geçilmesi ve tutunması gereken seviye ise 1.275 dolar seviyesidir. Fakat bu yükselişte temkinli olmak gerekiyor. Şöyle ki çok düştü diye hane halkı tarafından altın alındığı fakat buna büyük fonların iştirak etmediği gözlemleniyor. Büyük fonlardan giriş olmadığı sürece yükselişlere şüphe ile bakılmalı. Yarın ABD tarafında tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. Burada geçtiğimiz ay olduğu gibi dramatik bir düşüş görülürse altında sert alımlar gelebilir ve 1.300 dolar seviyesine kadar yükseliş görebiliriz. Fakat verinin 180 bin olan beklentileri karşılaması halinde ise 1.235 dolar seviyesine kadar kar realizasyonu görmemiz olası."

- Yurtiçinde altının gramı yatay bandını koruyor

Şu anda TL/gramın, 89,70 ve 90,75 arasında konsolide olduğunu ve altının ons fiyatında talebin zayıf olması ile TL'nin dolar karşısında güçlü kalmaya devam etmesi nedeniyle sakin göründüğüne dikkati çeken Karabulut, kısa vadede TL/gram'da 90,90 direncinin kırılması durumunda 92,15 seviyesinin hedeflenebileceğini, önemli destek seviyelerinin ise 89,50 ve 87,25 olarak göründüğünü de ifade etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER