ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Temmuz 2013 Perşembe 11:26

Altın yatırımcısına önemli uyarı

Altın yatırımcısına önemli uyarı

En büyük altın yatırımcısı John Paulson, altın yerine ev satın almayı tavsiye etti.


Dünyanın en büyük altın yatırımcısı ve efsanevi fon yöneticisi John Paulson, değerli metalde son dönemde yaşanan değer kaybından endişelenmediğini belirtti.

CNBC’ye konuşan Paulson, ABD Merkez Bankası’nın uzun zamandır devam eden parasal genişleme politikasının enflasyon yaratacağını, bu durumda da altın yatırımcısını olmasının kendisini güçlü kılacağını söyledi.

ALTIN UYARISI

Paulson, “Fed günümüze kadar çok fazla para bastı ama bunun enflasyona etkisini görmedik. Enflasyona karşı altın satan insanlar son dönemde sabırlarını yitirdi ve ellerindeki altınları sattı. Ben altın satın alma mantığının hala mantıklı olduğuna inanıyorum. Para basmanın etkileri er ya da geç enflasyon olarak geri dönecek. Sadece bunun ne zaman olduğunu bilmek zor” diye konuştu.

Efsanevi fon yöneticileri arasında gösterilen John Paulson, altın fonundaki değer kaybına rağmen genelde ünlü yatırımcının portföyü başarılı bir performans sergiliyor.

Yatırımcının fonun başarısının altında konut sektöründeki varlığı da etkili.

EN İYİ YATIRIM EV SATIN ALMAKTIR

Paulson, ABD konut sektöründe ciddi bir iyileşme dönemine girildiğine inanıyor.

Ünlü yatırımcı bu konuyla ilgili olarak CNBC’ye, “Konut sektörü dibe vurdu. Oradan yukarı çıkması da an meselesi. Bence bir kişinin ABD’de yapabileceği en iyi yatırım konut satın almaktır. Ödeyebilirlik son zamanların en iyi durumunda” dedi.

Paulson, 2008-2009 krizinde riskli konut kredilerine karşı fiyatların düşeceğine yönelik yatırım yapmış ve tüm yatırımcıların battığı bir dönemde süreci lehine çevirmesiyle ünlenmişti.

Paulson konuşmasında ABD konut sektöründe iyileşme yaşanacağına yönelik güçlü bir inancı olduğunu dile getirdi.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER