ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Temmuz 2014 Çarşamba 13:16

Altın fiyatlarında son durum

Altın fiyatlarında son durum

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı bu akşam ABD'de açıklanacak Fed tutanakları öncesinde 1.323 dolar seviyesinde işlem görüyor.


Geçen haftalarda Irak'ta ve Ukrayna'da yaşanan jeopolitik riskler nedeniyle petrol fiyatlarındaki yükselişe paralel 1.330 dolar seviyesine kadar yükselen altının ons fiyatında risklerin kısmen azalması ve petrol fiyatlarının gerilemesine rağmen düşüş görülmedi.

Analistler, ABD'de iyi gelen ekonomik verilere rağmen piyasalarda düşük faiz politikasının uzun süre devam edeceği yönündeki algının altın fiyatının düşüşünü sınırlandırdığını belirtiyor.

Bu akşam açıklanacak Fed tutanaklarının altın fiyatlarının seyri açısından önemli olduğuna dikkati çeken analistler, tutanaklarda faizlerin uzun süre düşük kalacağı yönünde mesajların baskın olması durumunda altın fiyatında yükselişlerin görülebileceğini tahmin ediyor.

Teknik olarak altının ons fiyatında 1.330 doların önemli direnç konumunda olduğunu bu seviyenin aşılması durumunda 1.350-1.370 dolara kadar yükseliş görülebileceğini kaydeden analistler, aşağı yönlü hareketlerde ise 1.311 doların destek konumunda olduğunu, bu seviyenin kırılması durumunda 1.270 doların gündeme gelebileceğini ifade ediyor.

"Altın fiyatlarını destekleyen tek neden ABD'de faizlerin uzun süre düşük kalacağı yönündeki algı"

Garanti Bankası Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Alper Kalyoncu konuya ilişkin değerlendirmesinde, altının ons fiyatının 1.300 doların üzerine çıkmasının büyük sürpriz olduğunu söyledi.

ABD'de geçen hafta açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentilerden iyi gelmesinin normalde altın fiyatını olumsuz etkilemesinin beklendiğini ifade eden Kalyoncu, "İyi gelen ABD verisi faiz artışının daha erken olacağı sinyalini verecek. Yükselen faizde altını negatif etkilerdi. Ancak fiyatlamalar bu şekilde olmadı. Altın fiyatları yukarı gitmeye devam etti. ABD 10 yıllık tahvil faizleri de geriledi. Bu sürpriz fiyatlama oldu" dedi.

Bugün akşam açıklanacak Fed tutanaklarının altın fiyatlarının seyri açısından önemli olduğunu vurgulayan Kalyoncu, en son Fed toplantısında Başkan Janet Yellen düşük faiz politikasının uzun süre devam etme niyetinde olduğunu ve bugünkü tutanaklarda bunu açığa çıkacağını kaydetti.

Tutanaklarda "Faiz artırımı daha kısa sürede mi olacak? Yoksa 2015 yılının sonlarına mı uzayacak?" yanıtının aranacağını aktaran Kalyoncu, şunları söyledi:

"Bu piyasaya bir yön verir. Piyasalarda şu anki algılama iyi gelen ekonomik verilere rağmen ABD'de faizlerin uzun süre düşük kalacağı yönünde. O algılamada değişiklik olmazsa ve ABD 10 yıllık tahvil faizleri düşük kaldıkça altın yukarı yönlü hareketine devam edecektir. Ama altındaki bu yükselişi ne fiziksel talep destekliyor ne de petrol fiyatları destekliyor. Fiziksel talep Asya'da yok. Petrol fiyatları da 115 dolara kadar yükselmişti. Altında bundan dolayı 1.320 dolarlara yükseldi. Petrol fiyatları şu an 8-9 dolar geriledi ama altında gerileme yok. Bütün faktörler altında aşağı yönlü bir seyir gösterirken piyasada ABD'de faizlerin düşük kalacağı algısı değişirse altın fiyatlarında hızlı bir geri çekilme görülebilir."

Altının ons fiyatında 1.330 dolar seviyesinin kritik olduğuna dikkati çeken Kalyoncu, altının ons fiyatının 1.330 doların üzerine çıkarsa böyle bir atmosferde teknik olarak 1.370 dolara doğru bir yükselme ihtimali olduğunu söyledi.

"TL/gram'da 85 liraya doğru bir gerileme yatırım için cazip olabilir"

Kalyoncu, şu an altın fiyatlarını destekleyen tek nedenin ABD'de faizlerin uzun süre düşük kalacağı yönündeki algı olduğuna dikkati çekerek, Ortadoğu'da da bir kargaşa var ama petrol fiyatları düştükçe o kargaşanın pek de fiyatlanacağını ya da sıkıntı yaratacağını düşünmediğini dile getirdi.

Bugünkü Fed tutanaklarında faizlerin iyi gelen ekonomik verilerle daha erken artırılabileceğine yönelik bir sinyal olursa altında hızlı bir geri çekilme olabileceğini belirten Kalyoncu, altının ons fiyatında 1.311-1.300 doların önemli destek seviyeleri olduğunu ve bu seviyelerin kırılması durumunda 1.280 dolara doğru hızlı bir geri çekilme olabileceğini kaydetti.
Gram/TL'ye ilişkinde görüşlerini de aktaran Kalyoncu, "Altının gram fiyatının 90 TL'nin altına gerilemesi durumunda 85 lira seviyesi alım için uygun seviyeler. Dolar/TL'de gelecek günlerde pek fazla gerileme beklenmiyor. TL/gram'da 85 liraya doğru bir gerileme yatırım için cazip olabilir" dedi.


 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER