ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 14:04

Altın, benzin ve mazot fiyatlarına sıkı takip


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Tüketici Fiyatları Grup Sorumlusu Cem Baş, 2013 yılında TÜFE sepetine, kivi, badem içi, tahin, kadın ceket, bebek arabası ve araba koltuğunun eklendiğini, greyfurt, kadın pantolon-ceket takımı, kadın tayyör takım, çocuk okul giysileri ve dijital kameranın sepetten çıkarıldığını kaydetti.
    
Baş, TÜİK Başkanı Birol Aydemir'in Konsey Salonu'nda düzenlendiği basın toplantısında yaptığı sunumda, 2013 yılında TÜFE verilerine ilişkin değişiklikleri anlattı.
    
TÜFE sepetinin her yıl olduğu gibi güncellendiğini kaydeden Baş, halkın tüketiminde önem kazanan mal ve hizmetlerin sepete eklendiğini söyledi.
    
Eurostat oranlarının dikkate alınarak bu işlemlerin yapıldığını dile getiren Baş, TÜFE'nin ana grup ağırlıklarının 2012 ve 2013 yıllarına oranlarını ifade etti. Baş, gıda ve alkolsüz içeceklerde ağırlığın yüzde 26,22'den 24,09'a, alkollü içecekler ve tütünde yüzde 5,21'den 5,07'ye, giyim ve ayakkabıda yüzde 6,87'den 6,83'e düştüğünü, konut, su, gaz, elektrik ve diğer yakıtlarda yüzde 16,44'ten 16,68'e, ulaştırmada yüzde 16,73'ten 17,99'a, lokanta ve otellerde yüzde 5,63'ten 6,18'e yükseldiğini bildirdi.
    
Baş, 2013 yılında TÜFE sepetindeki toplam ağırlığın yüzde 51,5'ini oluşturan ilk 20 maddenin ''kira, taze sebzeler, ekmek, elektrik, otomobil, belediye suyu, benzin, cep telefonu görüşme ücreti, et, taze meyveler, tüp, dolmuş ücreti, LPG, sigaralar, doğalgaz, kömür, mazot, beyaz peynir, lokanta hizmetleri ve deterjanlar'' olarak belirlendiğini vurguladı.
    
TÜFE sepetindeki en az ağırlıklı 20 maddeyi ''telefon kart ücreti, PTT koli gönderme ücreti, müzik CD'si, köprü geçiş ücreti, şans oyunu (On Numara), pamuk, otoban geçiş ücreti, dikiş ipliği, ayakkabı tamiri, DVD oynatıcı, yazıcı, bebek çorabı, pirinç unu, mektup gönderme ücreti, tiyatro, viski, ilk yardım aletleri, elektrikli küçük el süpürgesi, kakaolu içecekler ve haftasonu yurtiçi turlar''ın oluşturduğunu anlatan Baş, 2013 yılında TÜFE sepetine, kivi, badem içi, tahin, kadın ceket, bebek arabası ve araba koltuğunun eklendiğini, greyfurt, kadın pantolon-ceket takımı, kadın tayyör takım, çocuk okul giysileri ve dijital kameranın sepetten çıkarıldığını kaydetti.
    
Altın, benzin ve mazot fiyatlarına sıkı takip
    
Baş, bu yıl altın fiyatlarının ayda 4 kez, mazot ve benzin fiyatlarının ise günlük olarak derleneceğini, böylece daha sık takip edileceğini söyledi.
    
TÜFE'de 2013 yılında yapılan değişikliğe göre, endeks sepetini kapsayan ve ilerleyen dönemlerde önem kazanan mal ve hizmetlerin belirlenmesinde toplam harcamanın 1/1000 oranının dikkate alındığını dile getiren Baş, ''2013 yılında TÜFE sepetindeki toplam ağırlığın yüzde 51,5'ini oluşturan en ağırlıklı ilk 20 madde, kira, taze sebzeler, ekmek, elektrik, otomobil, belediye suyu, benzin, cep telefonu görüşme ücreti, et, taze meyveler, tüp, dolmuş ücreti, LPG, sigaralar, doğalgaz, kömür, mazot, beyaz peynir, lokanta hizmetleri ve deterjanlar olarak belirlendi'' diye konuştu.
    
Baş, okullarda kıyafet serbestliği getirildiği için okul giysilerinin TÜFE sepetinden çıkarıldığına dikkati çekti.
    
Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı Birol Aydemir de TÜFE sepetine giren ürünlerin sürekli güncellendiğini belirterek, ''TÜİK olarak insan hayatına girenleri önceden görüp sepete katıyoruz'' diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER