ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2014 Cuma 16:49

Altın, ABD verileri ile düşüşe geçti


Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı ABD şubat ayı tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin üstünde gelmesinin ardından sert bir şekilde düşerek 1.331,91 dolara kadar geriledi.
Dün doların global piyasalarda değer kaybetmesi ve Kırım Parlamentosu'nun Rusya'ya bağlanma kararı almasının siyasi gerginliği artırmasıyla 1.353 dolara kadar yükselen ve bugün bu seviyelerde yatay seyreden altının ons fiyatı, ABD tarım dışı istihdam verisinin beklentilerden iyi gelmesiyle sert bir düşüşle 1.331 dolar seviyesine kadar indi.
Analistler, altın fiyatlarının tarım dışı istihdam verisinin beklentilerden iyi gelmesiyle görülen düşüşün, son dönemde yaşanan yükseliş trendi içinde teknik bir düzeltme hareketi olduğunu kaydediyor. Altının ons fiyatında, 1.330 dolar seviyesinin kritik destek konumunda olduğunu belirten analistler, bu seviyenin kırılması durumunda sırasıyla 1.315 ve 1.300 dolar seviyesinin test edilebileceğine dikkati çekiyor.

- "Tarım dışı istihdam verisi, altında yükselişi sınırlayabilir"

Garanti Bankası Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Alper Kalyoncu, konuya ilişkin değerlendirmesinde, şubat ayı tarım dışı istihdam verisinin beklentilerden iyi gelmesinin altında yükselişi sınırlayabileceğini söyledi.
Altının ons fiyatında 1.300 dolara doğru bir geri çekilme olabileceğini kaydeden Kalyoncu, "Altın bu seviyeleri test ettikten sonra tekrardan göreceğiz, yükselişine devam mı edecek? Yoksa düşüşe mi geçecek? İlk etapta altının ons fiyatı 1.300 dolarlara doğru sarkmayı deneyecektir" dedi. Kalyoncu, altının ons fiyatında kısa vadede ilk etapta 1.330 ve 1.320 dolar seviyesinin çok önemli olduğuna işaret ederek, altının bu seviyelerden de destek bulabileceğini çünkü altının yükseliş trendinde olduğunu vurguladı.
Kalyoncu, altında yükseliş trendinin tersine dönmesi için 1.300 doların aşağı yönlü kırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER