ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 17:01

Altın, 100 liraya koşuyor

Altın, 100 liraya koşuyor

Uluslararası piyasada altının ons fiyatının yükselmesi ve Türk Lirası'nda (TL) hafta başından bu yana görülen değer kaybının etkisi ile Kapalıçarşı'da altının gram fiyatı 28 Kasım 2012'den beri gördüğü en yüksek seviye olan 99,46 liraya çıktı.


Uluslararası piyasada altının ons fiyatının yükselmesi ve Türk Lirası'nda (TL) hafta başından bu yana görülen değer kaybının etkisi ile Kapalıçarşı'da altının gram fiyatı 28 Kasım 2012'den beri gördüğü en yüksek seviye olan 99,46 liraya çıktı.

aftaya Çin'den gelen zayıf verilerin ve Ukrayna'daki gelişmelerin etkisiyle yükselişle başlayan altının ons fiyatı, analistlerin güçlü direnç seviyesi olarak belirttikleri 1.350 ve 1.370 doları aşarak son altı ayın en yüksek seviyesi olan 1.388,08 dolara kadar yükseldi.

Analistler, ABD'de dün açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve perakende satışlar verilerinin beklentilerden olumlu gelmesinin altın fiyatlarında sınırlı bir düşüş yarattığını belirtirken, hafta sonu Kırım'da Rusya bağlanma konusunda yapılacak referandumun ABD ve Avrupa ülkeleri ile Rusya arasındaki gerilimi artıracağına yönelik endişelerle yatırımcıların riskli varlık alımlarını azaltıp, güvenli liman enstrümanlardan biri olan altına yöneldiklerini kaydediyor.

Teknik olarak, altının ons fiyatında 1.370 doların üzerinde kalınması durumunda yükselişin devam edeceği ve 1.400 dolar seviyesinin test edilebileceğini aktaran analistler, Ukrayna ile ilgili haber ve açıklamalar ile gelecek hafta ABD Merkez Bankası'nın (Fed) kararlarının yön üzerinde belirleyici olacağını vurguluyor.

Yurt içinde ise altının ons fiyatının yükselmesi ve Türk Lirası'nın hafta başından bu yana yüzde 1'in üzerindeki kaybının etkisiyle Kapalıçarşı'da altının gram fiyatı, 28 Kasım 2012'den beri gördüğü en yüksek seviye olan 99,46 liraya kadar çıktı.

Analistler, 100 TL seviyesine yaklaşan altın gram fiyatının 100 ve 104 lira seviyelerinin güçlü direnç konumunda olduğunu, kısa vadede bu seviyenin üzerindeki yükselişlerin sınırlı kalabileceğini düşündüklerini aktarıyor.

"Altının ons fiyatının 1.400 dolar seviyesinin üstünü test edilebileceğini düşünüyoruz"

Garanti Yatırım Emtia ve Döviz Analisti Gökalp İçer, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginliğin, Rusya ile Batı arasındaki gerginliğe evrilmiş olmasının riskli ürünlerden çıkışı hızlandırırken, ABD tahvillerine ve değerli metallere olan talebin güçlendiğini söyledi.

Geçen hafta 1.360 dolar kritik direnç seviyesini test eden ancak aşamayan altının ons fiyatının, vadeli piyasa oyuncuları tarafından da desteklendiğini aktaran İçer, yakın vadeli opsiyon fiyatlamasında alım opsiyonlarına olan talebin güçlü olduğunu belirtti.

İçer, Ayrıca 2013 başından itibaren altın varlıklarında azaltıma giden borsa yatırım fonlarının şubat ayı ortasından itibaren toplam varlıklarını yüzde 1 artırmış durumda olduğunu ifade etti.

Vadeli piyasa oyuncuları ve borsa yatırım fonları tarafından desteklenen yükselişin, küresel politik belirsizliğin sürmesi sebebiyle korunabileceğini, bu anlamda 1.400 dolar seviyesinin üstünün test edilebileceğini düşündüklerini dile getiren İçer, "Gram cinsinden ise 100 TL seviyesine yaklaşan fiyatların orta-uzun vadede yükselişini korumasını beklesek de kısa vadede bu seviyenin üzerindeki yükselişlerin sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz" dedi.

"Altın gram fiyatının 104 TL'ye doğru yükselmesi beklenebilir"

ALB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut, altın fiyatlarının Ukrayna, Kırım, Rusya gerilimi bunun yanında ABD tahvil faizlerinin gerilemesinden kuvvet aldığını belirterek, yakın vadede bu durumun altın fiyatları üzerinde etkili olmaya devam etmesini beklediklerini söyledi.

Bunun yanında Çin tarafından ekonomik verilerinin de beklentileri karşılayamamasının güvenli liman efektinin altında çalıştığının görüldüğünü aktaran Karabulut, normal şartlarda Çin verilerinin beklentileri karşılayamaması durumunda altının zayıfladığı görülürken son zamanda ise verilerin kötü gelmesinin altına olan talebin artmasına neden olduğunu ve özellikle yine son zamanlarda altına olan talebin bireysel yatırımcıların yanında fonlara da kaydığının görüldüğünü kaydetti.

Karabulut, altın fiyatlarının teknik olarak incelendiğinde yükseliş eğiliminin hala korunduğunu ve ons tarafında 1.420-1.450 dolar bandına doğru hareket edebileceğini düşündüklerini kaydederek, diğer yandan altın gram fiyatının ise hem TL'nin değer kaybetmesi bunun yanında altının onsunun yukarı yönlü hareketinden kuvvet aldığını aktardı.

Altının gramın yakın vadede 100 TL'ye yükseleceğini ve bu seviyenin aşılması halinde 104 TL'ye doğru yükselmesinin beklenebileceğine dikkati çeken Karabulut, altının gram fiyatında düşüşten bahsedebilmek için 96 TL'nin altına gelmesi gerektiğini ve şu an itibariyle altında yükselişin devam etmesi beklenebileceğini ifade etti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER