ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Eylül 2013 Pazartesi 11:18

Almanya’ya gelen yeni göçmenlerin çoğu sosyal yardımla geçiniyor


Bulgaristan ve Romanya’dan gelenlerin ilk başta Almanya’da iş bulup çalıştıkları ancak bunlardan birçoğunun daha sonra işsiz kaldığı ve sosyal yardımla hayatlarını sürdürdükleri açıklandı.

Federal İş Ajansı’nın (BA) verilerine göre, 2011 yılından sonra Almanya’da istihdam edilen Romanyalı vatandaşların sayısı yüzde 15 artışla 82 bine yükseldi. Sosyal yardım alan Romanyalı vatandaşlar ise yüzde 57 oranında artarak 17 bin oldu. Ülkede çalışan Bulgaristan vatandaşlarının sayısı ise yüzde 46 artışla 34 bine çıktı. Federal İş Ajansı, Doğu Avrupa ülkelerinden gelenler arasında sosyal yardımla geçinenlerin de yüzde 132'lik artış göstererek 19 bin kişiye yaklaştığını açıkladı.

İSPANYOL VE YUNANIN İSTİHDAMI DAHA YÜKSEK

Almanya’ya akın edenler sadece Romanya ve Bulgaristan vatandaşları değil. Ekonomik krizle boğuşan Euro Bölgesi ülkeleri İspanya ve Yunanistan’dan da çok sayıda insan çalışmak için Almanya’ya geliyor. Ancak İspanyol ve Yunanların iş piyasasında istihdamları daha iyi. Ocak 2010 yılında başlayan ekonomik kriz sonrasında Almanya’ya gelen Yunanların yüzde 26,1'i çalışırken sosyal yardım alan Yunan vatandaşı ise yüzde 18 artışla 38 bin kişi. Almanya’da istihdam edilen İspanyolların oranı ise yüzde 35 artışla 51 bin. Sosyal yardım alan İspanyol sayısı da yüzde 41 oranında artış göstererek 9 bin 400 kişi oldu.

Avrupa ülkeleri, Romanya ve Bulgaristan vatandaşlarının AB ülkelerinde serbest çalışma hakkına kavuşacakları 2014 yılından sonra bu rakamların daha da yükseleceği korkusu yaşıyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER