ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 11:52

Almanya'nın ihracatı dünyayı sollamış


Almanya'nın ihracatı, bu yıl yüzde 3,2 oranında büyüdüğü tahmin edilen dünya ekonomisini geçmeyi başardı. Ancak bu durumun gelecek yıl tersine dönmesi bekleniyor. 2013 yılında dünya ekonomisinin yüzde 4,5 oranında büyümesi beklenirken Alman ihracatının bu oranın gerisine düşeceği tahmin ediliyor. Ekonomi uzmanları Euro bölgesinde yaşanan krizin bu yıl olduğu gibi 2013'te de ihracatı olumsuz etkileyeceğini ifade ediyor.

Gelecek yıl Alman ekonomisi için öngörülen büyüme beklentileri azaltılmasına rağmen, sanayiciler ihracatta kayda değer bir artış beklediklerini açıkladı. Ancak diğer yandan ihracat artışının yine de küresel ekonomide görülecek büyümenin gerisinde kalması bekleniyor. Alman Sanayiciler Birliği'nin (BDI) ekonomi uzmanları sanayi işletmelerinin yurt dışına yapacakları satışların bu yıla kıyasla 2013'te en az yüzde 3 artacağı öngörüsünde bulundu. Bu yılın sonuna kadar ise 2011'e kıyasla yüzde 4'e varan oranda ihracat artışı elde edilmesi bekleniyor.

BDI uzmanlarının henüz yayınlanmayan ihracat raporunu kaynak gösteren Welt gazetesi, Almanya'nın ihracatının 2013 yılında bu yıldan daha yavaş artacağını yazdı. Almanya'nın ihracatı, bu yıl yüzde 3,2 oranında büyüdüğü tahmin edilen dünya ekonomisini geçmeyi başardı. Ancak bu durumun gelecek yıl tersine dönmesi bekleniyor. Buna göre 2013 yılında dünya ekonomisinin yüzde 4,5 oranında büyümesi beklenirken, Alman ihracatının bu oranın gerisine düşeceği tahmin ediliyor. Almanya'nın ihracatındaki artış 2011 yılında 2012'de olduğu dünya ekonomisinin önüne geçmişti.

AB'YE İHRACATTA DURGUNLUK

Ekonomi uzmanları gelecek yıl için yaptıkları tahminlerde Euro bölgesinde yaşanan krizin bu yıl olduğu gibi 2013'te de ihracatı olumsuz etkileyeceğini ifade etti. BDI İhracat Raporu'nda yer verilen değerlendirmede, "Avrupa'da komşu ülkelere yapılacak satışlarda artış yaşanması beklenmiyor. Alman sanayiciler AB'ye ve Euro bölgesine yapacakları ihracatın en iyi ihtimalle durgun bir seyir izleyeceğinden hareket ediyor ve krizin derinleşmesi halinde bunun gerileyebileceğini öngörüyor." ifadelerine yer verildi.

BDI, İLK KEZ ABD'Yİ ELE ALDI

Kalkınmakta olan ekonomilerin ihracatta yaşanacak açığı sadece bir dereceye kadar kapatabileceğini belirten BDI uzmanları, ABD'de demokratlar ile cumhuriyetçiler arasında yaşanan bütçe krizinin yıl sonuna kadar aşılamaması halinde bunun dünya ekonomisi açısından ciddi sonuçları olabileceğine işaret etti.

ABD'de iki parti arasında uzlaşma sağlanamaması halinde gündeme gelecek olan otomatik vergi artışları ve harcama kesintilerinin GSYİH'de yüzde 5'e varan oranda gerilemeye neden olması bekleniyor. Bu durumun talep şokuna yol açabileceğini belirten uzmanlar, "Amerikan ekonomisinde yüzde 4'ü bulan küçülme görülebilir." ifadelerine yer verdi. Bu arada BDI'nin ilk kez bir raporunda ABD'ye ilişkin değerlendirmede bulunması ekonomi çevreleri tarafından dikkat çekici bulundu. CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER