ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 15:15

Almanya'da vergi gelirleri arttı


Almanya'da devletin vergi geliri 2013 yılının ilk altı ayında yüzde 3,5 oranında arttı. Bunun iş piyasasındaki durumun iyiye gitmesine bağlı olduğu belirtiliyor.

Deutschlandfunk radyosuna yaptığı açıklamasına gelişmeleri olumlu olarak değerlendiren Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble, devletin önümüzdeki yıl yeni borçlanmasında gerileme olacağını, ancak bunun vergilerin düşürüleceği anlamına gelmediğini söyledi. Bakan Schäuble, “Birlik partileri olarak önümüzdeki seçimleri kazandığımızda bile vergi indirimi olmayacak. Kara, demir ve su yollarına yeni yatırımlar, aileler için yardımların devamına ve iyileştirilmesine ihtiyaç var.” şeklinde konuştu.

Koalisyonun küçük ortağı Hür Demokrat Parti tarafından dayanışma vergisinin kaldırılması taleplerine de karşı çıkan Bakan Schäuble, devletin Doğu Almanya eyaletleri için 2019 yılına kadar aldığı destek kararından vazgeçemeyeceğini söyledi. Bu arada muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti de dayanışma vergisinin kaldırılmasına sıcak bakmıyor. SPD'nin başbakan adayı Peer Steinbruck de dayanışma vergisinden elde edilen yıllık 13 milyar Euro'luk kaynağın altyapı yatırımları için gerekli olduğunun altını çiziyor. Hatta dayanışma vergisinin 2019 yılından sonra da devam etmesi ve buradan elde edilecek kaynak ile ülkenin batısında da gerekli altyapı yatırımlarının finanse edilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER