ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 15:04

Almanya'da sürücü kurslarına ağır suçlama


Almanya’da her yıl yüz binlerce sürücü kursu öğrencisi ehliyet sınavlarında başarısız oluyor. Avrupa Otomobil Kulübü (ACE) bu kurslarda ders veren eğitmenlerin öğrencileri kasten yetersiz hazırladığı iddiasını ortaya attı.

Avrupa Otomobil Kulübü (ACE) ehliyet kurslarının yüksek başarısızlık olanlarını gerekçe göstererek, sürücü adaylarından fazladan direksiyon eğitimi ücreti tahsil ettiğini ileri sürdü.

ACE yetkilileri başarısız kursiyer oranının yüzde 30'u bulmasının tesadüf olamayacağını ileri sürerek, bunun en iyi ihtimalle yetersiz sürüş eğitimi verildiğine delil olduğunu ifade ediyor.

Ehliyet kurslarını ağır ifadelerle suçlayan ACE Sözcüsü Rainer Hillgaertner, Spiegel Online’a yaptığı açıklamada, nüfus yapısındaki değişime bağlı olarak ehliyet kurslarının gelirlerinin azalması ile ehliyet sınavlarında başarısız olanların sayısının artması arasında mutlaka bir ilişki olduğunu ileri sürdü.

Hillgaertner açıklamasının devamında ise, “Kurslar yüksek başarısızlık olanlarını gerekçe göstererek, sürücü adaylarından fazladan sürüş saati tahsil ediyor.” dedi.

EYALETLER ARASINDA UÇURUMA VARAN BAŞARI FARKI

Federal Motorlu Taşıtlar Dairesi’nin rakamlarını esas alan son ACE araştırması da 2011 yılında sürücü adaylarının yüzde 28′inin en az bir kez sınavlarda başarısız olduğunu gösterdi. Bu arada aynı araştırmada sınavlardaki başarı oranının da ciddi bölgesel farklılıklar gösterdiği belirlendi.

Bına göre Hessen eyaletinde ehliyet sınavından geçemeyenlerin oranı yüzde 22,14 olurken, onu yüzde 24,87 ile Aşağı Saksonya ve yüzde 25,13 ile Schleswig Holstein eyaleti takip etti. Thüringen ve Saksonya eyaletlerinde ise başarısızlık oranının yüzde 36'nın üzerine çıktığı tespit edildi. Hatta Saksonya Anhalt eyaletinde oranın yüzde 38'i bulduğu saptandı.

UZMANLAR UYARIYOR: DÜŞÜK FİYATA ALDANMAYIN

Sürücü adaylarına ucuz kurs fiyatlarına aldanmamalarını tavsiye eden ACE Sözcüsü Hillgaertner, “Bir kursun iyi olup olmadığını fiyatı değil, öğrencilerin sınavlardaki başarı oranı belirliyor.” diye konuştu.

Öte yandan Alman Otomobil Kulübü (ADAC) ise sürücü adayı eğitiminde kademeli bir model geliştirilmesini talep ederek, mevcut eğtim modellerinden vazgeçilmesini istedi.

ADAC’nin trafik psikolojisi uzmanı Ulrich Chiellino sürücü eğitimlerinin kapsamının genişletilmesinden yana olduklarını belirterek, “Çünkü yeni sürücüler trafikte en fazla riskiyle karşı karşıya olan kesimi oluşturuyor. Birçok yeni sürücü sürüş kabiliyetlerini doğru kestiremiyor ve yanıltıcı bir güven duygusuyla hareket ediyor.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER