ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2013 Cuma 14:04

Almanya'da otoyol vergisine tepki


Almanya’da Birlik Partileri (CDU/CDU) ve Sosyal Demokratlar (SPD) tarafından koalisyon sözleşmesinde karara bağlanan “yabancı otomobillerden otoyol geçiş ücreti alma” konusu tartışılmaya devam ediyor.

Pek kolay yan yana gelmeyen Alman Otomobil Kulübü (ADAC) ve Yeşiller Partisi, otoyol vergisinin mantıklı olmadığını ve beklenen geliri getirmeyeceğini söyledi.

ADAC Başkanı Peter Meyer, söz konusu verginin masraflar çıktığında devleti zarara uğratacağı uyarısında bulundu.

Meyer “Eğer yollar ve köprülerin tamiri için kaynak gerekiyorsa, otoyol vergisi yerine akaryakıt vergisinde zamma gidilmesi daha mantıklı.” şeklinde konuştu.

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir de, bu teklife destek vererek, “Seehofer-Maut” olarak adlandırdıkları otoyol vergisi yerine ADAC’nin sunduğu öneriyi destekledi.

Yabancı otomobillerden otoyol vergisi alınması konusunu CSU lideri Horst Seehofer’in girişimiyle, koalisyon sözleşmesine alınmıştı.

Cem Özdemir, akaryakıt vergisinin yükseltilmesinin hem çevreye katkı yapacağını hem de devlete gereken kaynağı sağlayacağını öne sürdü.

CSU’dan ise bu teklife karşı cevap geldi. CSU politikacılarından Max Straubinger, akaryakıt vergisinde zammı düşünmediklerini kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER