ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 16:50

Almanya'da memur grevi


Almanya'da işveren konumundaki devletten memurlar adına yüzde 6,5 zam isteyen Verdi sendikası, Potsdam şehrinde Perşembe günü yapılacak 3. görüşme öncesi memurları uyarı grevi yapmaya çağırdı. Çağrı üzerine ülke genelinde binlerce memur eyleme katılırken, Verdi zam dışında meslek eğitimine başlayan gençlere iş garantisi verilmesini istiyor.

Almanya’da eyaletlerde çalışan yaklaşık 800 bin memurun maaşlarına yüzde 6,5 zam yapılmasını talep eden Verdi sendikası, bu talebine olumlu cevap alamayınca üyelerini uyarı grevi yapmaya çağırdı. Verdi ayrıca meslek eğitimine başlayan öğrencilerin eğitimlerinin ardından işe alınması için bağlayıcı kurallar getirilmesini istiyor. Çağrı üzerine binlerce memur, uyarı grevi yaptı. İşverenden artık bir teklif vermesini isteyen Verdi sendikası şefi Frank Bsirske, yapılacak yeni görüşmede yeni bir gelişme olmaması üzerine daha fazla grev yapıp baskıyı iyice artıracaklarını söyledi.

Yaklaşık 8 bin vatandaşın Hannover şehrinde yaptığı eylemde konuşan Bsirske, devleti cazip bir işveren olmaya davet etti; aksi halde bu durumdan vatandaşların zarar göreceğini savundu. Özel sektörde çalışan vatandaşlarla kamuda çalışan memurların maaşları arasındaki farkın kapatılmasını talep eden Bsirske, bunun için maaşlarda reel artış olması gerektiğini dile getirdi. Greve destek veren Polis Sendikası şefi Bernhard Withaut ise, işverenin hiç bir teklif vermemesinin ortamı daha da gerdiğini söyledi.

EYALETLERDE GREVLERE DEVAM EDİLDİ

Grevlere farklı eyaletlerde binlerce memur katıldı. Baden Württemberg eyaletinin Stuttgart şehrinde ve Bavyera'nın Freiburg şehrinde yüzlerce memurun katıldığı gösteriler düzenlendi. Freiburg üniversitesinin kafeteryasında öğrencilere kısıtlı yemek verilirken, okullarda beş bin saat dersin verilmeyeceği bildirildi. Bavyera eyaletinde Münih, Nürnberg, Erlangen ve Würzburg kentlerinde çalışan memurlar da greve destek verdi. Saksonya eyaletinde 7 bin 500 öğretmen sokaklara çıkarken, Aşağı Saksonya ve Bremen eyaletlerinde sabahın erken saatlerinde grevlerin başladığı açıklandı. Göttingen kliniğinde ve Hannover Sağlık Yüksekokulu'nda başlayan grevlere gün içinde okul ve diğer resmi dairelerde çalışan memurların katılacağı bildirildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER